Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Turbolechici (czy jak ich zwał...) a numizmatyka

(1/2) > >>

DzikiZdeb:
Zupełnie przypadkowo dowiedziałem się, że wśród dowodów na istnienie Imperium Lechickiego w starożytności, znajdują się oczywiście także "monety królów lechickich" oraz "monety słowiańskich królów Lechów". Z nazwisk badaczy padają takie nazwiska jak Tadeusz Wolański czy Ignacy Pietraszewski.

Nie zamierzam przytaczać tutaj grubych dział i analizować punkt po punkcie publikacji źródłowych czy też tych napisanych na ich podstawie - samo zjawisko że ktoś może to traktować na poważnie bez próby przyłożenia jakichkolwiek narzędzi naukowych jest dla mnie przedziwne, ale może warto chociaż popatrzeć troszeczkę na spuściznę obu panów, należącą jakby nie patrzeć do okresu dziecęcego naszej numizmatyki.

Dzieła Wolańskiego (1785-1865) to m.in. Tadeusza Wolańskiego odkrycie najdawniejszych pomników narodu polskiego czy Tadeusza Wolańskiego listy o starożytnościach słowiańskich (dostępne tutaj:

https://www.wbc.poznan.pl//dlibra/metadatasearch?action=AdvancedSearchAction&type=-3&val1=Creator:Wola%C5%84ski+Tadeusz+%5C(1785+%5C-+1865%5C)

) to zbiór bezkrytycznych interpretacji znalezisk w duchu romantycznym, coś jakby ktoś próbował na siłę udowadniać historyczność "Pieśni Osjana" na podstawie gwoździa znalezionego w zeszłą środę w centrum Dublina. Wyśmiewany już w epoce popadł w całkowite zapomnienie, wypływając jedynie przy okazji nielicznych artykułów w specjalistycznych czasopismach, jak np. ten z "Muzealnictwa" z roku 1970: http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/Content/61204/00066206%20-%20Muzealnictwo%20nr%2019%201970%20-%20SztC538.pdf

Nieco bardziej przewidywalne są publikacje Ignacego Pietraszewskiego (1796-1869), prawdziwego orientalisty i prawdziwego znawcy monet arabskich. Jego publikacja numizmatyczna Numi mohammedani (Tabulae numorum lithographicae to jak rozumiem tablice do niej, nie osobna książeczka) nie zawiera żadnych odniesień do urojonej prasłowiańszczyzny i prawdę mówiąc nie wiem, na którym zakręcie historii zaczęto przypisywać jego zbiorowi rzeczone "monety słowiańskich królów Lechów". Może niedokładnie szukałem, a może znalazł się na liście, ponieważ w późniejszych latach życia zajął się specyficznie pojętym, skrzywionym słowiańsko zoroastrianizmem. Tak czy inaczej jego publikacje można znaleźć tutaj:

https://www.wbc.poznan.pl//dlibra/metadatasearch?action=AdvancedSearchAction&type=-3&val1=Creator:Pietraszewski+Ignacy+%5C(1796+%5C-+1869%5C)

, a zakupione przez British Museum w 1853 przedmioty tutaj: https://www.britishmuseum.org/collection/search?keyword=1853&keyword=0406 (6 IV 1853 to data zakupu przez BM zbioru Pietraszewskiego: https://www.britishmuseum.org/collection/term/BIOG76584).

PS. Niestety nie mogę zmusić edytora do potraktowania linków do Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej jako całości, trzeba je kopiować i wklejać na nowej karcie.

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on January 15, 2021, 11:02:50 am ---PS. Niestety nie mogę zmusić edytora do potraktowania linków do Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej jako całości, trzeba je kopiować i wklejać na nowej karcie.

--- End quote ---

Zdaje się, że nie bez kozery jest tu gdzieś zalecenie, żeby długie linki, które nie wchodzą, skracać jakimś skracaczem. Najbezpieczniej pewnie dać na oba sposoby.

Maciej D:
Pozdrowienia od wszystkich Wojowników Chwały!
https://bialczynski.pl/2016/05/17/winicjusz-kossakowski-zlota-moneta-bita-w-wolinie/

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on January 15, 2021, 12:35:48 pm ---Zdaje się, że nie bez kozery jest tu gdzieś zalecenie, żeby długie linki, które nie wchodzą, skracać jakimś skracaczem. Najbezpieczniej pewnie dać na oba sposoby.

--- End quote ---
Jakoś nie mam zaufania do tych skracaczy. Nigdy nie wiadomo po takim linku, czy faktycznie przestał działać, czy się firmie wystawiającej przekierowanie przestała opłacać działalność.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Maciej D on January 15, 2021, 02:20:01 pm ---Pozdrowienia od wszystkich Wojowników Chwały!
https://bialczynski.pl/2016/05/17/winicjusz-kossakowski-zlota-moneta-bita-w-wolinie/

--- End quote ---

Jakby WBC padło jak dzisiaj, na szczęście na guru można liczyć :-) - skan z https://bialczynski.pl/2012/04/24/arkaim-z-lotu-ptaka-i-igry-bogow-seria-filmow-siergieja-strizaka/

Co tam robi zupełnie racjonalny artykuł prof. Śliwy, to chyba sam autor strony nie wie :-)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version