Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi  (Read 20892 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2917
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #250 on: January 03, 2023, 07:08:45 am »
Bo właściwie jaka jest różnica czy obstawiam dolara po 3.99, czarną 3 na ruletce albo że Kubacki przeskoczy Graneruda?

Czarna na ruletce to jednak kompletna losowość (przy założeniu uczciwej ruletki), natomiast przypadek 1 i 3 to losowość plus jednak pewna wiedza. Dlatego da się żyć w długim okresie z inwestowania na giełdzie i obstawiania zakładów sportowych, a w wypadku ruletki to raczej niemożliwe. To pierwsze jest nawet łatwiejsze, bo zakłady sportowe na ogół proponuje "na sztywno" bookmacher. I są to na ogół wydarzenia "punktowe": wynik meczu, walki bokserskiej etc. Nie może Pan pójść i się założyć, że za miesiąc Abacki + Babacki skoczą łącznie dalej niż Cabacki i Dabacki, a na giełdzie może Pan sobie wybrać najróżniejsze tego typu strategie oparte na trendach.

Kto po pierwszych doniesieniach o COVIDZIE zagrał na zwyżkę firm farmaceutycznych, a na zniżkę firm lotniczych, całkiem nieźle zarobił, bo to właśnie był generalnie zakład typu, że za pół roku farmaceuci przeskoczą lotników. Nie trzeba było wiedzieć/zgadnąć, która konkretnie firma farmaceutyczna zrobi szczepionkę, ani która konkretnie firma lotnicza jest najbardziej zaangażowana w trasy turystyczne i najwięcej straci.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1991
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #251 on: January 04, 2023, 01:59:35 am »
Dlatego da się żyć w długim okresie z inwestowania na giełdzie i obstawiania zakładów sportowych, a w wypadku ruletki to raczej niemożliwe.
O ile trendy są znane, nie ma jakiś dodatkowych tajnych informacji, spółki giełdowe prezentują niesfałszowane sprawozdania finansowe itp itd. Miałem paru kolegów grających na giełdzie i paru obstawiających wyniki sportowe (co ciekawe nie kojarzę żadnej osoby, która robiła by obie te rzeczy) i słyszałem wielokrotnie, że "jeszcze jeden kupon i będę mógł z tego żyć", tyle że jak na złość ten kluczowy kupon nigdy "nie wchodził". Owszem, widziałem przypadek "życia z giełdy", ale przy umiarkowanej stałej hossie, problem zaczął się, kiedy indeksy zaczęły spadać. Widziałem przypadek pisania jakiegoś oprogramowania do trendów giełdowych, dzięki któremu autor już po dwóch latach z -200 tys. wyszedł na zero. I tak dalej... Ale przypadku, żeby komuś udawało się stale być na widocznym plusie - nie widziałem.

To pierwsze jest nawet łatwiejsze, bo zakłady sportowe na ogół proponuje "na sztywno" bookmacher. I są to na ogół wydarzenia "punktowe": wynik meczu, walki bokserskiej etc. Nie może Pan pójść i się założyć, że za miesiąc Abacki + Babacki skoczą łącznie dalej niż Cabacki i Dabacki, a na giełdzie może Pan sobie wybrać najróżniejsze tego typu strategie oparte na trendach.
Takie "giełdowe" też chyba są. Może nie porównawcze, ale typu "w trzecioligowym meczu FC Węgorzewo - Real Giżycko do 45 minuty padnie dokładnie 4 bramki". A potem jest zdziwienie, że nagle w ciągu paru minut z całego świata idą zakłady liczone w sumie na setki tysięcy euro, bo poszedł cynk w internecie, że udało się dogadać z bramkarzem z Giżycka i on te cztery bramki zaraz wpuści mimo że do 38 minuty było 0:0.

Kto po pierwszych doniesieniach o COVIDZIE zagrał na zwyżkę firm farmaceutycznych, a na zniżkę firm lotniczych, całkiem nieźle zarobił, bo to właśnie był generalnie zakład typu, że za pół roku farmaceuci przeskoczą lotników. Nie trzeba było wiedzieć/zgadnąć, która konkretnie firma farmaceutyczna zrobi szczepionkę, ani która konkretnie firma lotnicza jest najbardziej zaangażowana w trasy turystyczne i najwięcej straci.
Przeważnie jednak te trendy nie są tak przewidywalne i wymagają np. dostępu do wiedzy, która nie jest powszechna. Albo bardzo szybkiego dostępu do informacji i reagowania w ułamku sekundy (stąd budowanie specjalnych superszybkich sieci umożliwiających dotarcie do informacji giełdowej o parę nanosekund szybciej od innych).

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2917
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #252 on: January 04, 2023, 06:35:45 am »
Dlatego da się żyć w długim okresie z inwestowania na giełdzie i obstawiania zakładów sportowych, a w wypadku ruletki to raczej niemożliwe.
O ile trendy są znane,

Dlatego napisałem - "plus pewna wiedza". Naturalnie na giełdzie i na wyścigach można grać jak na ruletce, wierząc w szczęśliwą gwiazdę, obstawiając spółkę, której numer giełdowy to data urodzenia ulubionej cioci etc. Bessa nie jest przeszkodą do zarobku. Przeciwnie. Najgorzej jest wtedy, gdy nic się nie dzieje, ciut w górę, ciut w dół.

typu "w trzecioligowym meczu FC Węgorzewo - Real Giżycko do 45 minuty padnie dokładnie 4 bramki".

Ale to dalej w istocie "wydarzenie punktowe", tylko trochę fikuśniejsze. 45 minut to przecież nie jest uchwycenie trendu. Gdyby traktować drużyny jak spółki, sens miałoby obstawianie, kto za rok będzie wyżej i czy to będzie górna połowa tabeli. Inaczej to właśnie ruletka. Podobnie jak obstawianie kursu spółki za tydzień. Ale zgadzam się, że to, co jest najpospolitsze, te różne automaty do obstawianiach ruchów par walut (zwykłych czy krypto), to właśnie ruletka. Przecież to nawet jest reklamowane hasłami w rodzaju "nie musisz mieć żadnej wiedzy o inwestowaniu, bo mój cudowny program, który zdecydowałem się udostępnić ludzkości, oparty na formule odkrytej przez laureatów Nobla, pozwala na wzbogacenie się każdemu" etc.

Przeważnie jednak te trendy nie są tak przewidywalne i wymagają np. dostępu do wiedzy, która nie jest powszechna.

Rozpoznawanie falsów też nie jest przewidywalne i wymaga wiedzy, która nie jest powszechna. A jednak niektórzy dają radę (choć nie działa to niezawodnie), a inni raczej dzielą los jeleni, którzy łudzą się, że upolowali okazję. Chyba się nie pomylę zakładając, że w długim przedziale czasu znacznie więcej falsów Pan wykrył niż się dał na nie nabrać. Tak samo działa to przy poważnym inwestowaniu.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1991
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #253 on: January 05, 2023, 01:45:37 am »
typu "w trzecioligowym meczu FC Węgorzewo - Real Giżycko do 45 minuty padnie dokładnie 4 bramki".

Ale to dalej w istocie "wydarzenie punktowe", tylko trochę fikuśniejsze. 45 minut to przecież nie jest uchwycenie trendu. Gdyby traktować drużyny jak spółki, sens miałoby obstawianie, kto za rok będzie wyżej i czy to będzie górna połowa tabeli. Inaczej to właśnie ruletka. Podobnie jak obstawianie kursu spółki za tydzień. Ale zgadzam się, że to, co jest najpospolitsze, te różne automaty do obstawianiach ruchów par walut (zwykłych czy krypto), to właśnie ruletka. Przecież to nawet jest reklamowane hasłami w rodzaju "nie musisz mieć żadnej wiedzy o inwestowaniu, bo mój cudowny program, który zdecydowałem się udostępnić ludzkości, oparty na formule odkrytej przez laureatów Nobla, pozwala na wzbogacenie się każdemu" etc.

Może i są takie prawdziwe zakłady sportowe związane z trendem (w końcu czemu nie?), ale aż tak tego światka nie znam. W sumie bym się zdziwił, jakby nie było. Ale faktycznie nie są to (o ile istnieją) zakłady pospolite, najwięcej jest (tak mi się przynajmniej wydaje) tych najprostszych "Wyspy Owcze wygrają z Gibraltarem w finale Pucharu Świata". Czyli podobnie jak ze wzmiankowanymi przez Pana automatami - gra dająca w dłuższym okresie czasu w najlepszym wypadku wynik zero.

Przeważnie jednak te trendy nie są tak przewidywalne i wymagają np. dostępu do wiedzy, która nie jest powszechna.

Rozpoznawanie falsów też nie jest przewidywalne i wymaga wiedzy, która nie jest powszechna. A jednak niektórzy dają radę (choć nie działa to niezawodnie), a inni raczej dzielą los jeleni, którzy łudzą się, że upolowali okazję. Chyba się nie pomylę zakładając, że w długim przedziale czasu znacznie więcej falsów Pan wykrył niż się dał na nie nabrać. Tak samo działa to przy poważnym inwestowaniu.

Tylko ile jest tego poważnego inwestowania? Czy przypadkiem nie jest tak, że stosunek liczby ludzi, którzy mają dostęp do odpowiedniej wiedzy i potrafią ją wykorzystać do liczby wszystkich graczy jest podobny do stosunku liczby ludzi zarabiających poważne pieniądze na umieszczaniu w internecie samouczków (jak rozkręcić rower itp.) do ogółu ludzi takie samouczki tamże umieszczających?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2917
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #254 on: January 05, 2023, 06:15:12 am »
Tylko ile jest tego poważnego inwestowania?

Pewnie mniej więcej tyle, ile poważnego zajmowania się numizmatyką w stosunku do ogółu zajmujących się monetami, na który składają się głównie zbieracze byle czego idący za modą, tacy sami "inwestorzy", osoby przygodnie szperające po portfelach, bo przeczytały na jakimś portalu, że banknot-radar to fortuna etc. etc.

Poważna znajomość czegokolwiek to rzadka przypadłość.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2917
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #255 on: January 09, 2023, 11:38:38 am »
W kraju W. przekroczyli 20, a u nas ciągle poniżej 4,5. A, przypominam, był nie tak dawno czas, gdy kursy były niemal identyczne
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1991
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #256 on: January 10, 2023, 01:59:31 am »
W kraju W. przekroczyli 20, a u nas ciągle poniżej 4,5. A, przypominam, był nie tak dawno czas, gdy kursy były niemal identyczne
Pytanie, kto im wydrukuje kolejne nominały. Na razie setka przez jakiś czas wystarczy, ale w razie czego Goznak może nie być już tak miły po ostatnich ustaleniach z ropą.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2917
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #257 on: January 25, 2023, 12:58:00 pm »
Już 23.15. Rozjazd z nami ponad pięciokrotny.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1991
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #258 on: January 26, 2023, 02:32:35 am »
Już 23.15. Rozjazd z nami ponad pięciokrotny.
Tymczasem setki na rynku kolekcjonerskim już w pełnej ofercie. A to ostatni wydrukowany nominał.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1991
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #259 on: January 30, 2023, 02:48:53 am »
W Państwie podrównikowym dolar już po 1100, przy setce jako najwyższym nominale obiegowym.

https://allafrica.com/stories/202301170114.html

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2917
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #260 on: February 14, 2023, 01:44:29 pm »
Tymczasem gratka dla kolekcjonerów makulatury pieniądzopodobnej z kraju W.

Wielka aukcja!

Można wylicytować na przykład taki nieużywany pakiecik:



Lot 53. Venezuela. (100 Pieces) Bundle. Uncirculated 1 Million Bolivares Soberano 2020 (2021) In Original Bank Band. UNC. Stock Photo.

albo taką używaną cegłę



Lot 77. Venezuela. (1000 Pieces) Brick. Circulated 1 Million Bolivares Soberano 2020 (2021). Circulated. Stock Photo.

Jest też coś dla miłośników szybko starzejących się nowości



Lot 100. Venezuela. Bolivares Digitales (BsD) 2021 5 10 20 50 100 2021 (2022) Uncirculated Complete Set. Stock Photo.

A wszystko od 10 dolarów.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1991
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #261 on: February 15, 2023, 07:22:20 am »
wszystko od 10 dolarów.
Chyba lepiej poczekać jeszcze z rok-dwa, jak się zupełnie zdewaluują. Wtedy można będzie za 10$ kupić sobie komplet ostatnich 10 nominałów, z wyjątkiem tych, które pojawią się międzyczasie. Jako zakładki do książek sprawdzają się fantastycznie - pstrokate, twardy papier - można zaznaczać kilkanaście na raz i potem dopiero robić jakieś notatki.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2917
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #262 on: February 15, 2023, 08:19:59 am »
Jako zakładki do książek sprawdzają się fantastycznie - pstrokate, twardy papier

To Pan widział to na żywo?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1991
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #263 on: February 16, 2023, 01:49:07 am »
Jako zakładki do książek sprawdzają się fantastycznie - pstrokate, twardy papier

To Pan widział to na żywo?

Ba, ja tego używam na co dzień :-) To znaczy nie tych obecnych, tylko tych trochę starszych, sprzed kilku lat. Można chyba dalej kupić za grosze.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2917
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #264 on: February 16, 2023, 06:31:28 am »
Oprócz tych na twardym papierze mogliby robić też takie trochę większe listki na miękkim. Co by im szkodziło trochę podnieść komfort codziennego życia ludności. Daliby na tę serię jakiś obojętny politycznie obrazek - ptaszka albo roślinę - żeby zgorszenia nie było, i już. I po kolejnej dewaluacji papier by się nie marnował.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #265 on: March 27, 2023, 02:39:07 pm »
O ile trendy są znane, nie ma jakiś dodatkowych tajnych informacji, spółki giełdowe prezentują niesfałszowane sprawozdania finansowe itp itd. Miałem paru kolegów grających na giełdzie i paru obstawiających wyniki sportowe (co ciekawe nie kojarzę żadnej osoby, która robiła by obie te rzeczy) i słyszałem wielokrotnie, że "jeszcze jeden kupon i będę mógł z tego żyć", tyle że jak na złość ten kluczowy kupon nigdy "nie wchodził". Owszem, widziałem przypadek "życia z giełdy", ale przy umiarkowanej stałej hossie, problem zaczął się, kiedy indeksy zaczęły spadać.
W oparciu o analizę techniczną (wykresów) można opracować strategię przynoszącą dodatnią stopę zwrotu. Można nie zagłębiać się wówczas w sprawozdania finansowe, co więcej, techniczni puryści w myśl zasady "cena dyskontuje wszystko", całkowicie odrzucają wszelkie sprawozdawcze papierki :-)

Kto po pierwszych doniesieniach o COVIDZIE zagrał na zwyżkę firm farmaceutycznych, a na zniżkę firm lotniczych, całkiem nieźle zarobił, bo to właśnie był generalnie zakład typu, że za pół roku farmaceuci przeskoczą lotników. Nie trzeba było wiedzieć/zgadnąć, która konkretnie firma farmaceutyczna zrobi szczepionkę, ani która konkretnie firma lotnicza jest najbardziej zaangażowana w trasy turystyczne i najwięcej straci.
Tak, casus Mercatora (producenta rękawic)podczas pandemii czy Lubawy w lutym zeszłego roku.

Przeważnie jednak te trendy nie są tak przewidywalne i wymagają np. dostępu do wiedzy, która nie jest powszechna.
Tę myśl podchwyciliby od razu wyznawcy hipotezy błądzenia losowego (random walk hypothesis). Dla nich trendy nie istnieją. W ich podejściu to, że cena akcji danego dnia zmieniła się o dany procent, nie mówi zupełnie nic na temat tego, o ile może się ona zmienić następnego dnia. Osiągane stopy zwrotu miałyby być oparte na rozkładzie Gaussa, czyli modelu Blacka-Scholesa  - model ten zakłąda, że ceny akcji zmieniają się w sposób losowy zgodny z rozkładem Gaussa. Scholes i Black w 1997 r. (oboje ze Stanforda) dostali za to Nobla. Sporo kontrowersji. Nie znaleziono do tej pory żadnego rynku, który by spełniał oba kryteria: że rynek błądzi losowo a stopy zwrotu mają krzywą Gaussa. Nie ma dowodu na to, że wykresy są przypadkowe, a analitycy techniczni żyją w świecie iluzji. W rzucie monetą tak, na rynkach, nie (słynny eskepryment Malkiela ze studentami z Uniwersytetu Princeton lub z szympansem w roli zarządzającego funduszem). Zresztą Malkiel uderza nie tylko w techników, ale wątpi też w przydatność prognoz wyników finansowych. Tu jednak nie trzeba teorii, wystarczy przywołać Buffeta i efektywność jego długoterminowego inwestowania vs rynek.  W krótkim horyzoncie czasowym można się spierać co do występowania trendów i szumu cenowego, w dłuższej perspektywie: ceny podlegają trendom, rynek dyskontuje wszystko, historia się powtarza.

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #266 on: March 27, 2023, 02:48:10 pm »
Miałem paru kolegów grających na giełdzie i paru obstawiających wyniki sportowe (co ciekawe nie kojarzę żadnej osoby, która robiła by obie te rzeczy) i słyszałem wielokrotnie, że "jeszcze jeden kupon i będę mógł z tego żyć", tyle że jak na złość ten kluczowy kupon nigdy "nie wchodził".
Można robić jedno i drugie, ale nie ma tu wspólnego mianownika. Wynikom sportowym bliżej do eurokackpota, natomiast rynek kapitałowy to zupełnie inna para kaloszy :-)

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1991
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #267 on: March 27, 2023, 03:05:21 pm »
O ile trendy są znane, nie ma jakiś dodatkowych tajnych informacji, spółki giełdowe prezentują niesfałszowane sprawozdania finansowe itp itd. Miałem paru kolegów grających na giełdzie i paru obstawiających wyniki sportowe (co ciekawe nie kojarzę żadnej osoby, która robiła by obie te rzeczy) i słyszałem wielokrotnie, że "jeszcze jeden kupon i będę mógł z tego żyć", tyle że jak na złość ten kluczowy kupon nigdy "nie wchodził". Owszem, widziałem przypadek "życia z giełdy", ale przy umiarkowanej stałej hossie, problem zaczął się, kiedy indeksy zaczęły spadać.
W oparciu o analizę techniczną (wykresów) można opracować strategię przynoszącą dodatnią stopę zwrotu. Można nie zagłębiać się wówczas w sprawozdania finansowe, co więcej, techniczni puryści w myśl zasady "cena dyskontuje wszystko", całkowicie odrzucają wszelkie sprawozdawcze papierki :-)
W przypadku zakładów sportowych pomagałem liczyć te modele. Diabeł jak zwykle tkwił w szczegółach – na papierze stopa zwrotu oscylowała na poziomie 1% od zakładu, a potem okazywało się, że te teoretycznie bardziej zyskowne pozycje nie są prowadzone przez wszystkich bookmacherów, a resztę teoretycznego zysku pochłania prowizja z wypłaty gotówki, którą jakoś trzeba było przerzucać pomiędzy bookami :-)

Jeśli chodzi o giełdę, to nie wnikałem w szczegóły – widziałem naprawdę łebskich ludzi, którzy byli bardzo szczęśliwi, że wyszli w końcu po kilku latach na zero.

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #268 on: March 27, 2023, 03:31:38 pm »
W przypadku zakładów sportowych pomagałem liczyć te modele. Diabeł jak zwykle tkwił w szczegółach – na papierze stopa zwrotu oscylowała na poziomie 1% od zakładu
U bookmacherów chyba jest tak, że najlepszy efekt może przynięść spontaniczne obstawianie, bo wcześniej czy później system i tak pokona obstawiającego. Do jakich wniosków Pan ostatecznie doszedł? :-)
Jeśli chodzi o giełdę, to nie wnikałem w szczegóły – widziałem naprawdę łebskich ludzi, którzy byli bardzo szczęśliwi, że wyszli w końcu po kilku latach na zero.
Od wielu lat mam styczność z giełdą (czasy bańki dot-comów) i generalnie  potwierdzam, że nie jest to prosta sprawa. Natomiast w dłuższym terminie da się wyjąć więcej niż się włożyło. Zastrzegam, że nie jest to moje główne źródło dochodu, a rodzaj drobnego ciułania, połącznego z dodatkową pasją.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2917
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #269 on: March 27, 2023, 03:54:37 pm »
Jeśli chodzi o giełdę, to nie wnikałem w szczegóły – widziałem naprawdę łebskich ludzi, którzy byli bardzo szczęśliwi, że wyszli w końcu po kilku latach na zero.

Prawdopodobnie istnieją łebscy ludzie, którzy są ponadprzeciętnie dobrymi inwestorami. Bo dlaczego nie? Tyle że:

- nie chodzi tu o samą łebskość, różne modele, analizy etc., lecz także o pewne predyspozycje psychologiczne: na przykład umiejętność wychodzenia z jeszcze zyskownej inwestycji, która jednak w dłuższej perspektywie nie rokuje dobrze. Często bywa tak, jak w tym żydowskim dowcipie. Do celi przyprowadzają nowego -  rabina. Współwięźniowie pytają go za co siedzi. Bo nie umiałem sobie powiedzieć "rebe, dość!". To znaczy? Podbierałem pieniądze z kasy gminy i gdybym przestał w zeszłym roku wszystko byłoby dobrze. Ale ja nie umiałem sobie powiedzieć "rebe, dość!" Inwestorzy też miewają podobne przygody - nie umieją sobie powiedzieć "dość" i niewielki zysk zmienia się nagle w wielką plajtę.

- niektórzy ludzie mają szczęście. Jak ci co wygrywają na loterii. Wygrywają przecież całkowicie losowo, bo tu żadnych "modeli" nie ma (jeśli loteria jest uczciwa). Powstaje zatem problem, jak w gronie odnoszących sukcesy inwestorów odróżnić łebskich od szczęściarzy, by ewentualnie brać przykład z tych pierwszych. Problem niebanalny, bo szczęściarze też na ogół opowiadają o jakichś swoich modelach, analizach etc. I jeszcze w to sami wierzą. Człowiekowi bowiem przyjemniej jest myśleć, że przejrzał mechanizm jakiejś gry, niż że po prostu miał szczęście.

- jeśli idzie o łebskość to pouczająca jest także krótka i bolesna historia LTCM (https://en.wikipedia.org/wiki/Long-Term_Capital_Management). Nawet dwóch laureatów Nobla nie pomogło.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1991
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #270 on: March 28, 2023, 03:00:17 am »
W przypadku zakładów sportowych pomagałem liczyć te modele. Diabeł jak zwykle tkwił w szczegółach – na papierze stopa zwrotu oscylowała na poziomie 1% od zakładu
U bookmacherów chyba jest tak, że najlepszy efekt może przynięść spontaniczne obstawianie, bo wcześniej czy później system i tak pokona obstawiającego. Do jakich wniosków Pan ostatecznie doszedł? :-)
Ja tylko pomagałem kolegom w wyliczaniu ogólnego modelu, a że trochę czasu minęło (było to jakieś dwadzieścia lat temu), wiele więcej od tego co napisałem już nie pamiętam. Generalnie chodziło o to, żeby obstawiać to samo wydarzenie u różnych bookmacherów, tak żeby zdarzenie było pewne. Felerem okazały się koszty przerzucania pieniędzy pomiędzy bookami - zjadały one per saldo nieco więcej niż potencjalny zysk.

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #271 on: April 09, 2023, 05:31:20 am »
Z cyklu wielkanocnych ciekawostek. Zajęczy motyw łączący Rzymian i chrześcijan.
1. Rzymska srebrna łyżeczka z ok 250 r., z wygrawerowanym zającem skubiącym rzepę. Pochodzi z rzymskiego obozu w Manching (Niemcy).
2. Mozaika przedstawiająca zająca zajadającego kiść winogron. Pochodzi z Antiochi z ok. 400 r.
3. Zając Albrechta Dürera (1502). Moim zdaniem, najładniejszy zajączek w historii malarstwa.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2917
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #272 on: June 16, 2023, 01:56:59 pm »
W kraju W. jeszcze wcale nie tak dawno relacja nowego cudnego boliwara do dolara była niemal identyczna jak naszej złotówki. Dziś u nas dolar to niewiele ponad 4 złote, a u nich ~28 cudnych boliwarów. Czyli rozjechało się siedmiokrotnie.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1991
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #273 on: June 17, 2023, 03:06:12 am »
W kraju W. jeszcze wcale nie tak dawno relacja nowego cudnego boliwara do dolara była niemal identyczna jak naszej złotówki.
Ciekawsze rzeczy dzieją się chyba z powrotem w kraju Z., ale nie mogę znaleźć źródła które wyglądało by mi na w pełni wiarygodne. Wygląda na to, że kurs dolara to już jakieś 6000 przy braku nowych nominałów powyżej setki.

Nie wiem na ile jest wiarygodna np. taka strona:
https://www.mycurrencytransfer.com/currency-converter/USD-to-ZWL

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #274 on: July 09, 2023, 05:11:49 am »
Co Panowie czytacie podczas kanikuły? Tematyka numizmatyczna lub inna może być.

 

All coins are guaranteed for eternity