Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych

(1/6) > >>

DzikiZdeb:
W wątku tym opisujemy znane bądź świeżo rozpoznane fałszerstwa monet antycznych.

Na dobry początek znane i dość niebezpieczne fałszerstwo denara legionowego Marka Antoniusza, w sprzedaży od 2018 r., niestety rozszerzające się o coraz nowe mutacje. Na chwilę obecną nie zaobserwowano w tej serii więcej niż jeden stempel na jeden legion, stąd też wystarczy zamieścić zdjęcia przykładowych rewersów - dla lepszego porównania po dwa przykłady. Legiony VIII i XXIII niemal z pewnością należą do tej samej serii, lecz na chwilę obecną nie posiadam zdjęć więcej niż jednego egzemplarza.

Julek C:
Zastanawiałem się jaką techniką wykonano te fałszerstwa. Na początku myślałem, że uderzano stemplem na wcześniej przygotowane krążki, ale teraz zmieniłem zdanie. Sadzę , że wykonano je techniką odlewu ciśnieniowego, nakładając później sztuczną patynę. Być może gdzieś na aukcjach sprzed 2018 roku były sprzedane egzemplarze oryginalne, na podstawie których kopiowano monety.
Na przykładzie tego zdjęcia widać jak można dobrze zakamuflować defekty odlewu.
1. Oryginalny quadrans  Cr,39 ,ładnie zachowana i spatynowana moneta.
2 .Odlew wykonany z oryginału, niewielkie defekty odlewu zamaskowano sprytnie grubą warstwą sztucznej patyny, ciężkie do odróżnienia od oryginału, uważam , że fałszywe denary legionowe są tym etapem produkcji.
3. Odlew wykonany z odlewu, tu już widać, że to fałszerstwo, ale gdyby fałszerz na rewersie przyłożył się do dokładniejszego nałożenia sztucznej patyny to jeszcze kogoś by  nabrał.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Julek C on January 02, 2021, 03:05:07 am ---Być może gdzieś na aukcjach sprzed 2018 roku były sprzedane egzemplarze oryginalne, na podstawie których kopiowano monety.

--- End quote ---
Przeglądając acsearch pod kątem kolejnych sprzedanych egzemplarzy doszedłem tak gdzieś do połowy 2017 i nie natrafiłem na egzemplarz żadnego z denarów, który mógłby być uznany za wzorcowy. Pytanie - jak go rozpoznać :-) Paleta jest duża - teraz już 19 różnych legionów, więc jeśli one mają swoje wzorce, coś powinno udać nam się prędzej czy później namierzyć. Zgromadzenie takiego jakby nie patrzeć sporego zbiorku Antoniuszy musiało zabrać ładnych kilka lat i pochodzić z paru różnych źródeł. Trzeba przy tym pamiętać, że oni mieszali stemplami av/rv, więc wzorzec rewersu dla danego legionu nie musi mieć awersu, z którymi spotykamy falsy.

Myślałem zacząć szukać od XXIII, bo wydawało mi się, że jest ich mniej niż pozostałych, ale źle pamiętałem - nietypowe numery i rzadkości zaczynają się powyżej XXIII.

--- Quote from: Julek C on January 02, 2021, 03:05:07 am ---Na przykładzie tego zdjęcia widać jak można dobrze zakamuflować defekty odlewu.

--- End quote ---
Trzeba by kupić kiedyś jakiegoś do dokładnej analizy organoleptycznej, ale do tego muszą ludzie przestać płacić jak za oryginały.

DzikiZdeb:
Może jednak akcja nagłaśniająca zaczyna przynosić rezultaty? Na allegro pojawił się dzisiaj denar II legionu z fakturą od Herr Doktora za 999 zł. To już jego siódme wystawienie, poprzednie sześć razy spadł bez ofert :-)

DzikiZdeb:
Nowość - dziesiątka. (za https://www.forumancientcoins.com/board/index.php?topic=124150.0).

Może ktoś gdzieś znajdzie drugą do pary?

Nie znam źródła aukcyjnego, ale stempel awersu doskonale znany.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version