Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Królestwo Bosporu - Thothorses 285–308 z Dioklecjanem  (Read 920 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Królestwo Bosporu - Thothorses 285–308 z Dioklecjanem
« on: May 19, 2021, 02:53:29 pm »
Witam
Na ile się orientuję, te statery bilonowe mają bity rok pod popiersiem Dioklecjana , tyle że w tym wypadku nie mogę namierzyć z takimi literkami , czyli skalibrować sobie daty wybicia tej monetki. Czy ktoś potrafi odczytać tą datę ? , i określić czy to jakiś rzadszy rocznik , czy tylko zle szukałem .

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1989
Re: Królestwo Bosporu - Thothorses 285–308 z Dioklecjanem
« Reply #1 on: May 19, 2021, 03:40:08 pm »
Czy ktoś potrafi odczytać tą datę ?
Ja tam widzę δϘΦ (to środkowe to koppa w wersji "odwrócone P"), dawało by to rok 594 (4+90+500) = 297/8 AD. Nie jestem tylko pewien tej małej delty, wszystkie litery powinny być duże, na innych egzemplarzach jest normalna delta. Może to nieudana beta??

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Królestwo Bosporu - Thothorses 285–308 z Dioklecjanem
« Reply #2 on: May 19, 2021, 03:53:53 pm »
Czy ktoś potrafi odczytać tą datę ?
Ja tam widzę δϘΦ (to środkowe to koppa w wersji "odwrócone P"), dawało by to rok 594 (4+90+500) = 297/8 AD. Nie jestem tylko pewien tej małej delty, wszystkie litery powinny być duże, na innych egzemplarzach jest normalna delta. Może to nieudana beta??

No właśnie , mała delta , czy jednak górny brzuszek B wytarty ? , dopiero teraz to dostrzegłem że to może być B






Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1989
Re: Królestwo Bosporu - Thothorses 285–308 z Dioklecjanem
« Reply #3 on: May 19, 2021, 04:06:30 pm »
Czy ktoś potrafi odczytać tą datę ?
Ja tam widzę δϘΦ (to środkowe to koppa w wersji "odwrócone P"), dawało by to rok 594 (4+90+500) = 297/8 AD. Nie jestem tylko pewien tej małej delty, wszystkie litery powinny być duże, na innych egzemplarzach jest normalna delta. Może to nieudana beta??

No właśnie , mała delta , czy jednak górny brzuszek B wytarty ? , dopiero teraz to dostrzegłem że to może być B

To nie są jeszcze czasy, w których małe litery byłyby w użyciu, więc raczej z tą deltą to kulą w płot. Raczej pokraczna beta, tutaj np. wygląda jakby dorzeźbiali drugi brzuszek:

https://www.acsearch.info/search.html?id=328898

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Królestwo Bosporu - Thothorses 285–308 z Dioklecjanem
« Reply #4 on: May 19, 2021, 04:32:43 pm »
Tak więc mamy rok 592 = 295/6 AD
Dziękuję za wyjaśnienie i naprowadzenie.

 

All coins are guaranteed for eternity