Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne  (Read 17017 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #25 on: February 14, 2021, 09:53:11 am »
Wydają także w wersji elektronicznej. Już ich lubię.
Ba, część udostępniają nawet za darmo: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/ksiazki-w-otwartym-dostepie/

Beczkę miodu psują drobne niedoróbki: brak możliwości kupna książki/e-booka ze sklepiku, wiszące tamże książki dawno wyczerpane (a e-booków dla nich brak), brak możliwości zawężenia darmowych książek do konkretnego działu itp.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #26 on: February 14, 2021, 10:24:19 am »
brak możliwości zawężenia darmowych książek do konkretnego działu itp.

A to jest akurat dobre. Już zauważyłem kilka książek, na które mógłbym nie trafić, gdybym przeglądał tylko zawartość "interesujących działów".
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #27 on: February 17, 2021, 02:25:27 pm »
brak możliwości kupna książki/e-booka ze sklepiku
Dzisiaj naprawili sklepik i w końcu dało się normalnie kupować książki :-)

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #28 on: February 19, 2021, 02:01:53 pm »
8. Zambrzycki W., Nasza Pani Radosna, czyli dziwne przygody pułkownika armii belgijskiej Gastona Bodineau, wyd. Verba, Chotomów 1991.



Takich książek już się nie pisze, a szkoda. Niby prosta humoreska, ale opowiadająca o rzeczach ciekawych i wcale niebanalnych. Dorzuciwszy do tego ciekawe, ciepłe i różniące się między sobą postaci, otrzymujemy doskonały lek na handrę, do którego wraca się po wielokroć :-)

Krótki zarys fabuły: dwóch rodaków zajmujących się łamaniem państowywch monopoli w dziedzinie spirytualiów napotyka na swojej drodze życiowej emerytowanego belgijskiego pułkowinika, którego droga życiowa także polega na upraszczaniu sobie wielu spraw poprzez swobodne traktowanie różnych sztywnych przepisów prawa. Ponieważ i w Grecji, i we Włoszech, w których kolejno się znajdują, zaczynają deptać im po piętach stróże owego prawa, postanawiają za pomocą pewnego wywaru zmienić nie tylko miejsce, ale i czas pobytu. Międzyczasie dołącza do nich niezbyt zdolny trener piłkarski, skądinąd rodak pułkownika. Razem lądują w starożytnych Pompejach Anno Domini 78.

Książkę Zambrzyckiego, podobnie jak pozostałe pozycje jego autorstwa, można pobrać za darmo w wersji elektronicznej ze strony mu poświęconej: http://www.zambrzycki.eu/smedia/ftp/zycie_i_tworcosc/nowe/nasza_pani_radosna.pdf

http://zambrzycki.eu/zakladki/38

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #29 on: February 20, 2021, 07:28:15 am »

Takich książek już się nie pisze, a szkoda. Niby prosta humoreska, ale opowiadająca o rzeczach ciekawych i wcale niebanalnych. Dorzuciwszy do tego ciekawe, ciepłe i różniące się między sobą postaci, otrzymujemy doskonały lek na handrę, do którego wraca się po wielokroć :-)


Dziwne, że jako fan S-F nigdy nic Zambrzyckiego nie przeczytałem ;). Dziękuję, Panie Pawle, ubawiłem się po pachy, przyjemne, lekkie pióro i w dodatku online. Podobny pomysł (czytając to w latach, chyba 80-tych byłem pod ogromnym wrażeniem i nadal jestem), ale bardziej na poważnie : "Ostatni dzień stworzenia" Wolfgang Jeschke.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #30 on: February 20, 2021, 08:15:20 am »
ubawiłem się po pachy

Czuję się zachęcony, a też, wstyd powiedzieć, tego nie znam, choć podejrzewam, że jest to jedna z tych książek, które mają sporą wartość dodaną, gdy się je przeczyta przed dwudziestką

"Ostatni dzień stworzenia" Wolfgang Jeschke.

Tego też nie znam, ale fani SF są niezawodni, więc na gryzoniu pod dostatkiem.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #31 on: February 20, 2021, 08:36:06 am »
John Warry, Armie świata antycznego, Agencja wydawnicza CB 1995



[pozwoliłem sobie dodać okładkę i tytuł, także do spisu treści wątku - LS]

Ze swojej strony polecił bym : Armie Świata Antycznego  Johna Warry'ego
Osobiście kupiłem ja na bazarku za 15 zł , nawet się nie targowałem  ;) -nie było z czego zbijać ceny.
Książkę przyjemnie się czyta , naświetla wiele dziedzin i kierunków , bogato ilustrowana , w mapy, pomniki , monety, uzbrojenie, itp. , gorąco polecam jeśli jeszcze gdzieś ją można dostać - nie sprawdzałem.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #32 on: February 20, 2021, 01:17:28 pm »

Dziwne, że jako fan S-F nigdy nic Zambrzyckiego nie przeczytałem ;). Dziękuję, Panie Pawle, ubawiłem się po pachy, przyjemne, lekkie pióro i w dodatku online. Podobny pomysł (czytając to w latach, chyba 80-tych byłem pod ogromnym wrażeniem i nadal jestem), ale bardziej na poważnie : "Ostatni dzień stworzenia" Wolfgang Jeschke.

A bo to też i takie S-F :-) Gdyby autor pominął motyw podróży w czasie, zapewne znając inne jego książki, wyszło by coś bardzo podobnego. Tak czy inaczej wiedząc dokładnie, co się stanie, z przyjemnością sięgam po 'Naszą Panią' po raz kolejny :-)

Jeschkego sobie chętnie przeczytam, S-F trochę kiedyś czytałem, ale głównie pozycje krajowe.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #33 on: February 20, 2021, 01:27:00 pm »
ubawiłem się po pachy

Czuję się zachęcony, a też, wstyd powiedzieć, tego nie znam, choć podejrzewam, że jest to jedna z tych książek, które mają sporą wartość dodaną, gdy się je przeczyta przed dwudziestką


Na pewno nie jest to typowa, ociekająca dydaktyzmem, książka młodzieżowa. Jak Pan w ogóle nie zetknął się z Zambrzyckim i chce Pan coś "bardziej dorosłego", może Pan zacząć od "Kwatery Bożych Pomyleńców". Chociaż pozorna lekkość formy będzie niemal ta sama.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #34 on: February 20, 2021, 06:00:34 pm »
Na pewno nie jest to typowa, ociekająca dydaktyzmem, książka młodzieżowa.

Nie chodziło mi o to, że młodzieżowa, ale że do książek, które czytało się na początku przygody z jakąś tematyką, ma się potem inny stosunek. Takie awantury antyczne w starej zblazowanej głowie już tak nie namieszają. Natomiast stara zblazowana głowa mogłaby pewnie po latach z przyjemnością odświeżać sobie wzruszenia młodości. Tylko trzeba te wzruszenia mieć.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #35 on: February 21, 2021, 09:33:52 am »

Nie chodziło mi o to, że młodzieżowa, ale że do książek, które czytało się na początku przygody z jakąś tematyką, ma się potem inny stosunek. Takie awantury antyczne w starej zblazowanej głowie już tak nie namieszają. Natomiast stara zblazowana głowa mogłaby pewnie po latach z przyjemnością odświeżać sobie wzruszenia młodości. Tylko trzeba te wzruszenia mieć.

Zasada jest chyba ogólna - żeby w ogóle coś w życiu czytać, trzeba zacząć samemu przed dwudziestką. Jak ktoś się ograniczy do męczenia w szkole "Ojca Goriot" i "Przedwiośnia", może już nie sięgnąć po maturze po żadną książkę, albo zachwycić się po trzydziestu latach biografią Audrey Hepburn.

Trudno mi powiedzieć, jakbym odbierał Zambrzyckiego, gdybym go czytał jako nastolatek, ponieważ trafiłem na niego jakieś piętnaście lat temu i od razu było to dla mnie jak kieliszek dobrego wina. Dość dużo innych rzeczy na ten temat miałem przeczytane, w Pompejach też już byłem "przed Zambrzyckim" ze dwa razy, tak że pozostało mi delektowanie się zabawą autora z powszechnie przyjętymi stereotypami życia w świecie antycznym :-) Z drugiej strony pozycje, które kształtowały moje wyobrażenie o świecie antycznym w szkole średniej - weźmy chociażby cegły Waltariego - teraz czyta mi się ciężko. Przygnębiający nastrój, obowiązkowy starszy wiekiem narrator, którzy przegrał wszystko w życiu, przeżył własny świat i nie mogąc znaleźć się w nowym, obcym otoczeniu, spisuje wspomnienia. Wszystko to teraz mnie męczy, a wtedy raczej mi nie przeszkadzało i chłonąłem szczegółowo wykreowany w danej książce świat.

Autorem, którego być może bym darzył dużym sentymentem, gdybym napotkał go w szkole, jest Tolkien. Pierwszy raz dostałem go do przeczytania pod koniec studiów i nie dałem rady. Było to dla mnie tak koszmarnie nudne, jakby ktoś kazał mi z własnej woli zachwycać się "Krasnoludkami i Sierotką Marysią" Konopnickiej.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #36 on: February 21, 2021, 01:03:08 pm »
Autorem, którego być może bym darzył dużym sentymentem, gdybym napotkał go w szkole, jest Tolkien. Pierwszy raz dostałem go do przeczytania pod koniec studiów i nie dałem rady. Było to dla mnie tak koszmarnie nudne, jakby ktoś kazał mi z własnej woli zachwycać się "Krasnoludkami i Sierotką Marysią" Konopnickiej.

Miałem podobną przygodę z Tolkienem. To znaczy z "Władcą pierścieni", bo wcześniej w wieku jakichś sześciu-siedmiu lat przeczytałem Rudego Dżila. Bez zachwytu, ale całkiem mi się podobało. Tyle że dzieci w tym wieku raczej same z siebie nie czytają "po autorach", bo na autora nie zwraca się wtedy uwagi - wiadomo przecież że książki wyrabiają w księgarniach. Natomiast "Władcę pierścieni" próbowałem czytać, gdy w związku z ukazaniem się wznowienia nastala na niego wielka moda. Może już samo to trochę mnie odstręczało (do  tego jeszcze kolejka pożyczających, krótkie terminy; trzeba było czytać systematycznie w dużych porcjach, niezależnie od nastroju etc.), ale też nie bawią mnie szeregi dziwnych nazw, jakieś genealogie, słowa z wymyślonych języków etc. Jeśli już mam się męczyć z czymś takim, to zdecydowanie wolę książkę o dziejach imperium asyryjskiego albo coś ze starożytnego Egiptu.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #37 on: February 22, 2021, 01:45:05 pm »
10. Andrea Stella, Aquileia tardoantica: moneta, storia ed economia, Edizioni Università di Trieste 2019, wersja elektroniczna (free)



Książka może nieco specjalistyczna i po włosku (jest streszczenie angielskie), ale za to za darmo, więc cóż szkodzi zajrzeć, jeśli nawet tylko kilka stron kogoś zainteresuje.

Do ściągnięcia tutaj:
https://www.openstarts.units.it/handle/10077/24691
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #38 on: February 22, 2021, 02:05:07 pm »
11. Cristian Găzdac,  Franz Humer, Living by the Coins: Roman Life in the Light of Coin Finds and Archaeology within a Residential Quarter of Carnuntum,  Hollitzer Wissenschaftsverlag 2013, wersja elektroniczna (free)



Kolejna książka za darmo. Bardzo dużo obrazków, które w wersji elektronicznej sprawdzają się lepiej niż oglądanie wydrukowanych zdjęć przez lupę. Są naturalnie monety, ale też sporo o samym stanowisku w Carnuntum, zdjęcia tego, co jest, rekonstrukcje etc.

Do ściągnięcia tutaj:

https://www.academia.edu/2287530/_Full_text_Living_by_the_coins_Roman_life_in_the_light_of_coin_finds
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #39 on: February 23, 2021, 10:29:46 am »
Książka może nieco specjalistyczna i po włosku
Co ciekawe zupełnie mi ten włoski nie przeszkadza. Czego nie rozumiem, to się domyślę. Może dlatego, że czytałem trochę podobnych omówień i wiem, czego się po tych tabelkach spodziewać.


Do ściągnięcia tutaj:
https://www.openstarts.units.it/handle/10077/24691
Tam jest cała seria "Polymnia: Numismatica antica e medievale. Studi" do ściągnięcia: https://www.openstarts.units.it/handle/10077/8045

Mnie np. szczególnie zainteresował tom 6, cały po angielsku - "The Julio-Claudian and Flavian Coins from Rome's Municipal Urban Excavations"


Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #40 on: February 23, 2021, 11:47:58 am »
Tam jest cała seria

W tej serii jest jeszcze ciekawa zbiorówka Too Big tu Study?. O tym jak zawodowcy (muzea, instytutu etc.) radzą sobie, a raczej jak sobie nie radzą z dużymi znaleziskami (kilka- kilkadziesiąt tysięcy obiektów). Niby znalezione, niby zabezpieczone, a (prawie) nikt nie wie, co tam w gruncie rzeczy jest, bo brak sił przerobowych na żmudne katalogowanie.

Już na stronie 8 jest wymowne zdjęcie pokazujące, co się dzieje w muzeach z ich cennymi zbiorami. Już lepiej byłoby, gdyby jakiś skorumpowany pracownik to rozkradł i sprzedał na eBayu (co pewnie zresztą i tak się zdarza).
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #41 on: February 23, 2021, 12:08:28 pm »

Już na stronie 8 jest wymowne zdjęcie pokazujące, co się dzieje w muzeach z ich cennymi zbiorami. Już lepiej byłoby, gdyby jakiś skorumpowany pracownik to rozkradł i sprzedał na eBayu (co pewnie zresztą i tak się zdarza).

Czyli we Włoszech da się chociażby o tym dyskutować. A u nas - nie wierzę, żeby taka książka się w ogóle ukazała w oficjalnym obiegu naukowym. Jak w Indiana Jonesie - każdy największy rupieć belongs in a museum i tyle, nie ma dyskusji.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #42 on: February 23, 2021, 12:45:41 pm »
Czyli we Włoszech da się chociażby o tym dyskutować.

Nie sądzę, by i tam lobby muzealnych "psów ogrodnika" popuściło. A już mój projekt, by sprzedawać sukcesywnie zbiory i za uzyskane pieniądze ewidencjonować resztę, z pewnością nie ma szans. Dziedzictwo starożytności ma być w muzealnej piwnicy, choćby w foliowych torbach, a nie w ludzkich głowach. O ile wiem, Włosi jeszcze zaostrzyli wydawanie zezwoleń na wywóz czegokolwiek starego, nawet pospolitego (choć może to tylko zator spowodowany pandemią).
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #43 on: February 23, 2021, 02:11:34 pm »
(...)A już mój projekt, by sprzedawać sukcesywnie zbiory i za uzyskane pieniądze ewidencjonować resztę, z pewnością nie ma szans. (...)
Mogliby zacząć chociażby od dubletów, po co w muzeum kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt albo kilkaset takich samych przedmiotów?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #44 on: February 23, 2021, 02:55:06 pm »
Mogliby zacząć chociażby od dubletów, po co w muzeum kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt albo kilkaset takich samych przedmiotów?

To są rzeczy oczywiste. Nie ma żadnego naukowego uzasadnienia dla takiego procederu. Przypomina to raczej objaw syllogomanii - i to w ciężkiej postaci.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Syllogomania

A tak naprawdę muzealne "zbieractwo" służy najczęściej do pozorowania pracy i zachowania etatów. Bo wiecznie coś jest "w opracowaniu", a jeszcze więcej "czeka na opracowanie". Sensu w tym nie ma żadnego. Poznać to najłatwiej po używaniu w takich razach wielkich słów w rodzaju "dziedzictwo narodowe", "skarby przeszłości" etc.

Numizmatyka szczególnie cierpi na tym procederze, bo monety słabo wypadają w muzealnej ekspozycji i nawet te ciekawsze gniją w magazynach, bo miejsce jest zajęte przez jakieś efektowniejsze pałasze czy nawet garnki. Natomiast nawet banalna monetka potrafi oczarować, gdy się weźmie ją do ręki, obejrzy przez lupę etc. Ponad 90% monet z muzealnych piwnic mogłoby spokojnie natychmiast "pójść w lud".
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #45 on: February 25, 2021, 01:51:12 pm »
sporo o samym stanowisku w Carnuntum, zdjęcia tego, co jest, rekonstrukcje etc.


Mało tego nie kupiłem będąc tam ostatnim razem. W sumie ciekawe podejście - tych kilka modelowych budynków nadbudowanych praktycznie od zera powoduje, że zwiedza się to zupełnie inaczej, niż tradycyjne stanowisko archeo. Oni zresztą używają tego do pokazywania dzieciakom, jak żyli ich (albo nie ich) przodkowie w czasach rzymskich, w normalnych czasach roi się tam od wycieczek szkolnych.

Jakby ktoś nie był, a chciał, to muzeum z opisanymi w książce artefaktami (i nie tylko) oraz teatr rzymski znajdują się nie przy stanowisku w Carnuntum, ale w sąsiednim miasteczku - Bad Deutsch-Altenburg. Wchodzi się na tym samym bilecie, co do Carnuntum.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #46 on: February 26, 2021, 10:49:55 am »
12. Ustawa o władzy Wespazjana, przekład, wstęp i komentarz Karol Kłodziński i Paweł Sawiński, Poznań 2020 (Fontes Historiae Antiquae XLIX)



Korzystam z okazji, by przypomnieć cenną poznańską serię Fontes Historiae Antiquae, której wiele ostatnich pozycji można legalnie pobrać tutaj w formie elektronicznej:

http://ike.amu.edu.pl/publikacje/fontes-historiae-antiquae/

a jeszcze więcej (choć być może mniej legalnie) na znanym gryzoniu.

I jeszcze opis wydawcy.

Lex de imperio Vespasiani (CIL VI 930) to umowna, współczesna nazwa określająca jedyny z okresu wczesnego Cesarstwa Rzymskiego akt prawny regulujący podstawy władzy cesarskiej, który przetrwał do naszych czasów. Inskrypcja jest obecnie przechowywana w Muzeum Kapitolińskim w Rzymie. Wraz z Res Gestae Divi Augusti (Monumentum Ancyranum) zalicza się ją do dwóch najważniejszych inskrypcji publicznych z epoki pryncypatu. Datowana na koniec 69 r. lub początek 70 r. inskrypcja potwierdza nadanie Wespazjanowi niektórych bądź wszystkich uprawnień cesarskich oraz legalność podejmowanych przez niego działań (imię Wespazjana zostało wspomniane trzykrotnie – linie 25, 28, 30). Dokument ten, choć regulował pozycję prawną nowego cesarza oraz legitymizował jego decyzje „pożyteczne dla państwa” , w przypadku większości klauzul odwoływał się do prerogatyw trzech jego poprzedników (mającego uprzywilejowaną pozycję boskiego Augusta, Tyberiusza oraz Klaudiusza). Był to jednak zabieg nie tyle legislacyjny, ile ideologiczny. Jego celem było wyraźne podkreślenie swego rodzaju kontynuacji silnej pozycji ustrojowej „dobrych” cesarzy z dynastii julijsko-klaudyjskiej, a szczególnie Augusta, oraz nadrzędnej pozycji Wespazjana wobec senatu. Wyróżnienie twórcy pryncypatu nie powinno zresztą dziwić, gdyż cechą charakterystyczną ideologii władzy Wespazjana było kreowanie się na drugiego Augusta.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #47 on: February 26, 2021, 01:13:38 pm »
Lex de imperio Vespasiani (CIL VI 930) to umowna, współczesna nazwa określająca jedyny z okresu wczesnego Cesarstwa Rzymskiego akt prawny regulujący podstawy władzy cesarskiej, który przetrwał do naszych czasów.


To ja tylko może przypomnę, jak to wygląda:


Tablica jest wmurowana w ścianę w jednej z sal Muzeów Kapitolińskich i można ją przy zwiedzaniu stosunkowo łatwo przeoczyć w natłoku innych wrażeń.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #48 on: March 01, 2021, 02:45:07 pm »
13. Butcher K., Ponting M., The Metallurgy of Roman Silver Coinage: From the Reform of Nero to the Reform of Trajan, Cambridge 2015.



Książka obowiązkowa dla każdego, kto chce spróbować wyobrazić sobie złożoność systemu menniczego Imperium Romanum w I w. Kilka tysięcy przebadanych monet zarówno imperialnych, jak i bitych w mennicach wschodnich jako pozostałość systemów podbitych państwach hellenistycznych. Wbrew tytułowi zawiera także wyczerpujące omówienie zawartości kruszcowej omawianych monet nie tylko od początku pryncypatu, ale także zahacza o końcowe okresy istnienia w/w państw przed podbojem rzymskim.

Właściwie chyba każdy się już z nią zetknął, więc po co właściwie o niej piszę? Otóż Wydawnictwo Cambridge zdecydowało się w zeszłym roku na wydanie książki w miękkiej oprawie mniej więcej za 30% pierwotnej ceny z 2015 r. Dodając do tego możliwość zakupu wersji elektronicznej za jeszcze mniejsze pieniądze, jest to naprawdę okazja. Warto skorzystać.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #49 on: March 09, 2021, 02:01:44 pm »
14. Św. Augustyn, Wyznania, tłum S. Stabryła, wyd. Espirit, 2020.



Takie rzeczy powinniśmy czytać w oryginale. Niestety taki a nie inny system szkolnictwa odciął większość z nas od tej możliwości. Tak więc zostaje obcowanie z antycznym tekstem w przekładzie.

Samych 'Wyznań' ani reklamować, ani omawiać nie będę - każdy zetknął się z tym tekstem jeśli nie w całości, to chociażby w jakimś bryku. Tekst jest trudny i operuje często na dość złożonej metaforyce i cytatach z ówcześnie dostępnej literatury pięknej. Dość zaznaczyć, że autor nie uznawał Wulgaty i operował własnymi tłumaczeniami Piśma Św. Ogólnodostępne polskie tłumaczenie Kubiaka radzi sobie z tymi trudnościami sięgając do poetyckiego języka tłumacza. Autor wzmiankowanego tłumaczenia - prof. Stanisław Stabryła usiłował podejść do tekstu inaczej, starając się oddać jego tekst w formie najbliższej oryginałowi. Gdyby ktoś chciał poznać tekst bez dodatkowej machiny poetyckiej Kubiaka, myślę, że warto sięgnać akurat po tłumaczenie prof. Stabryły.

 

All coins are guaranteed for eternity