Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Piękne zdobycze: od Dioklecjana do Anastazjusza I  (Read 4853 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1998
Re: Piękne zdobycze: od Dioklecjana do Anastazjusza I
« Reply #250 on: April 15, 2024, 03:31:57 am »
Czy to przypadkiem nie resztki krzyżyka albo którejś z możliwych literek?
Rozumiem, że teoretycznie może tam być też coś do tej pory nienotowanego? Z notowanych literek w tej serii najbardziej przypomina mi to "R", a jeśli miałbym wyjść poza zestaw z katalogu, to coś pomiędzy "T" a "A". Krzyżyk, który znalazłem dla tej emisji na wildwinds wygląda bardziej na krzyż grecki, więc raczej odpada.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2929
    • NOT IN RIC
Re: Piękne zdobycze: od Dioklecjana do Anastazjusza I
« Reply #251 on: April 15, 2024, 07:09:13 am »
Chyba niestety pozostaniemy przy znaku zapytania. Może coś tam jest, ale nie wiadomo co. A może nie ma, a to, co widać, to tylko efekt rozmaitych życiowych wypadków tej monetki. A szkoda - bo całkiem ładna i zasługiwałaby na pełną atrybucję.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Dariusz M

  • Consul
  • ***
  • Posts: 165
Re: Piękne zdobycze: od Dioklecjana do Anastazjusza I
« Reply #252 on: April 20, 2024, 04:33:36 pm »
Dziś moneta z kategorii „ogryzek piękny w swojej klasie” – nummus (minimus) Marcjana.

Opis:
Follis (minimus, nummus), Kyzikos (dziś w Turcji)
Av.: Portret cesarza w diademie perełkowym, napis w otoku: (D N) MARCIANVS P F (A)
Rv.: Monogram cesarza w wieńcu laurowym. Napis w odcinku CY(Z) (oznaczenie mennicy w Kyzikos)
Kampmann 170.9; RIC X 565
10,5-11,5 mm; 1,16 g

Przy okazji podzielę się pewną wątpliwością. Czy przypadkiem nie mamy tu błędnego napisu otokowego na awersie? Zgodnie z opisami katalogowymi powinno być „D N MARCIANVS P F AVC”, ale ja widzę tam „(D N) MARCIIANVS P F (AVC)” z podwójną literą „I”. Mam w związku z tym pytanie do znawców siedzących w temacie mennictwa V stulecia. Czy rzeczywiście właściwie zinterpretowałem napis (z podwójnym „I”)? I czy błędy takie zdarzały się na tyle często, że nie jest to odnotowywane w katalogach?

Offline Dariusz M

  • Consul
  • ***
  • Posts: 165
Re: Piękne zdobycze: od Dioklecjana do Anastazjusza I
« Reply #253 on: April 20, 2024, 04:34:43 pm »
I jeszcze nummus Marcjana w dwóch ujęciach: w zestawieniu z innymi monetami (to ten najmniejszy) oraz detal monety.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2929
    • NOT IN RIC
Re: Piękne zdobycze: od Dioklecjana do Anastazjusza I
« Reply #254 on: April 20, 2024, 06:02:55 pm »
Zgodnie z opisami katalogowymi powinno być „D N MARCIANVS P F AVC”, ale ja widzę tam „(D N) MARCIIANVS P F (AVC)” z podwójną literą „I”.

Nie jestem znawcą mennictwa V stulecia, ale widzę tam MARCIANVS albo najwyżej MACCIANVS. Choć pierwsze "C" to raczej zdefektowane "R". Ale na pewno nie MARCIIANVS. Tyle liter żadnym sposobem nie mogę upchnąć.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Dariusz M

  • Consul
  • ***
  • Posts: 165
Re: Piękne zdobycze: od Dioklecjana do Anastazjusza I
« Reply #255 on: April 20, 2024, 06:34:56 pm »
Miałem na myśli coś takiego:

Offline Dariusz M

  • Consul
  • ***
  • Posts: 165
Re: Piękne zdobycze: od Dioklecjana do Anastazjusza I
« Reply #256 on: April 20, 2024, 06:36:06 pm »
No chyba że rzeczywiście to, co wziąłem za C to jakieś niedobite R.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2929
    • NOT IN RIC
Re: Piękne zdobycze: od Dioklecjana do Anastazjusza I
« Reply #257 on: April 20, 2024, 06:44:45 pm »
No chyba że rzeczywiście to, co wziąłem za C to jakieś niedobite R.

Chyba wszystko stąd, że to szerokie "M" (ale niewiele szersze od "N") wziął Pan za "MA".
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Dariusz M

  • Consul
  • ***
  • Posts: 165
Re: Piękne zdobycze: od Dioklecjana do Anastazjusza I
« Reply #258 on: April 20, 2024, 06:50:23 pm »
Pewnie ma pan rację. Szukam dziury w całym.

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 126
  • LSW
Re: Piękne zdobycze: od Dioklecjana do Anastazjusza I
« Reply #259 on: April 20, 2024, 08:27:26 pm »

Rv.: Monogram cesarza w wieńcu laurowym. Napis w odcinku CON (oznaczenie mennicy w Konstantynopolu)



W odcinku jest raczej CYZ czyli oznaczenie mennicy w Kyzikos. Moneta rzadsza niż z Konstanytnopola.
W napisie na awersie pierwszą część trudno interpretować czy zawiera błędy czy nie - litery mogły zostać uszkodzone przez korozję, natomiast końcówka raczej na pewno jest P F A, a nie P F AVG

W sumie monetka bardzo ładna jak ne ten okres gdzie może 10 % zachowanych monet da się dokładniej zidentyfikować.

Offline Dariusz M

  • Consul
  • ***
  • Posts: 165
Re: Piękne zdobycze: od Dioklecjana do Anastazjusza I
« Reply #260 on: April 21, 2024, 03:20:50 am »
Dziękuję bardzo za komentarz. Już robię edycję.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1998
Re: Piękne zdobycze: od Dioklecjana do Anastazjusza I
« Reply #261 on: April 22, 2024, 04:41:14 am »
W sumie monetka bardzo ładna jak ne ten okres gdzie może 10 % zachowanych monet da się dokładniej zidentyfikować.
Właściwie to chyba czytelniejsza od wszystkich egzemplarzy na acsearch :-) Jak sobie wpisałem "Marcianus CYZ" to wyszło mi raptem pięć egzemplarzy (w tym jeden sprzedany dwa razy) i raczej wszystkie gorzej wybite albo bardziej wytarte.


 

All coins are guaranteed for eternity