Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

O Ręce Bożej, dwóch Eudoksjach, jednej pani Herrin i jednej Placydii

<< < (2/2)

DzikiZdeb:

--- Quote from: Pekka K on November 27, 2021, 04:03:53 am ---There is this coin of Aelia Eudoxia with reverse described: " empress enthroned facing, hands on breast, being crowned by the hand of God " but with legend: GLORIA ROMANORVM. (RIC X 83; LRBC 2805)


--- End quote ---
Thanks, I showed it in my #3. If we combined it with a coin from the next post, we'll have source coin described in book :-)

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on November 27, 2021, 09:04:09 am ---Chyba już mogę odpowiedzialnie stwierdzić, że autorka nazmyślała albo ktoś jej naopowiadał głupstw albo fiszki się jej polepiły.

--- End quote ---
Ewentualnie zleciła część numizmatyczną studentowi, który nawet nie obejrzał zdjęć monet, o których pisał. Inaczej musiały by się te fiszki chyba ze cztery na raz skleić, żeby osiągnąć ten poziom pomieszania z poplątaniem.

Kolejnym podobnym (acz nie tak spektakularnym) kwiatkiem jest podpis pod ilustracją 18. Jest tam coś takiego:


https://www.acsearch.info/search.html?id=6670369

Osoba, która pisała ten fragment najwidoczniej nie spotkała się z monogramami złożonymi z więcej niż dwóch liter, ponieważ rozszywa monogram z rewersu jako RF, czyli powtórzenie legendy awersu RAVENNA FELIX. Widząc ten typ monety po raz pierwszy w życiu nie miałem wątpliwości, że mamy tu do czynienia z literą "E", przez po kilkunastu sekundach wpatrywania się w zdjęcie ułożyło mi się w zgrabne RAVE. Ciężko mi uwierzyć, by osoba zajmująca się zawodowo Bizancjum też tego nie zauważyła.


--- Quote from: Lech Stępniewski on November 27, 2021, 09:04:09 am ---Natomiast informacja "especially the bronze issues that were used for everyday purchases" jest nie do uratowania nawet przy najlepszej woli. Owszem, jest taki bardzo rzadki brąz Placydii z podobnie opisanym rewersem (X 426, na stronie 273), tj. "siedzącą na tronie ze stopami na poduszce i rękami skrzyżowanymi na piersiach", ale z legendą CONCORDIA AVG i adnotacją "Confirmation required".

--- End quote ---
Przy pewnej dozie dobrej woli ze strony rumuńskich muzealników być może dałoby się tę zagadkę rozwikłać (jest np. na academia.edu o późniejszych znaleziskach w Ulmetum - "Cateva depozite monetare din epoca romana tarzie descoperite la Ulmetum (Pantelimonu de Sus, jud. Constanta)", więc można by teoretycznie próbować zagadać do autorów), ale chyba nie o to tu chodzi. Jeśli już jakaś pojedyncza moneta z takim rewersem trafiła do raweńskich przekupek, to raczej nie podziwiały one swojej potężnej cesarzowej, lecz co najwyżej westchnęły, że "oj, pani, za ojca nieboszczyka Teodozjusza, to przynajmniej było jeszcze trochę monet w obiegu i coś na nich było widać, a teraz pani, co? Raz na rok jakaś bieżąca moneta się trafi, a i to nie widać dokładnie, co tam na niej jest".


--- Quote from: Lech Stępniewski on November 27, 2021, 09:04:09 am ---No i jest jeszcze dla większej zmyłki Aelia Eudocia.



--- End quote ---
A tego nie mogę dalej znaleźć; razem z brązem z mojego punktu 3 dałoby się skleić chociaż rewers opisywany jako źródłowy dla monet Placydii. Jaki to numerek?

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on November 29, 2021, 03:06:53 am ---

A tego nie mogę dalej znaleźć; razem z brązem z mojego punktu 3 dałoby się skleić chociaż rewers opisywany jako źródłowy dla monet Placydii. Jaki to numerek?

--- End quote ---

A bo to jest rzadki beznumerkowy medalion (podwójny solidus). Gnecchi też go nie zna. Gdybym robił Not in RIC X, z pewnością odnotowałbym go na honorowym miejscu.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on November 29, 2021, 08:20:45 am ---A bo to jest rzadki beznumerkowy medalion (podwójny solidus). Gnecchi też go nie zna. Gdybym robił Not in RIC X, z pewnością odnotowałbym go na honorowym miejscu.

--- End quote ---
Tak myślałem :-) Kto wie, może w roku 2134 ktoś znajdzie egzemplarz monety wymyślonej przez panią Herrin?

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version