Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Ciekawe przydomki postaci historycznych

<< < (5/5)

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on January 12, 2022, 06:53:36 am ---Czyli mamy przypadek przydomku złośliwego, krążącego ustnie i używanego za plecami przydomkowanego.

--- End quote ---
Chyba jeden z częstszych przypadków. Ludziska to złośliwe są i prędzej jakąś krzywą łatkę przypną niż pochwalą. A przydomków pochodzących od powiedzonek też jest sporo - hetman Rewera, Radziwiłł "Panie Kochanku", król Węgier Władysław "Dobsze"... :-)

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on January 13, 2022, 01:52:32 am ---A przydomków pochodzących od powiedzonek też jest sporo - hetman Rewera, Radziwiłł "Panie Kochanku", król Węgier Władysław "Dobsze"... :-)

--- End quote ---

Ale tu są jakby dwa piętra. Jedne tego typu przydomki (jak "Panie Kochanku") pojawiają się nawet w poważnej literaturze historycznej, a inne (jak to "jajako") tylko tak pokątnie. No ale może za sto lat....

Swoją drogą czekam, kiedy jakiś postępowy historyk zinterpretuje to "Panie Kochanku" jako świadectwo nadzwyczaj bujnego tęczowego apetytu erotycznego przydomkowanego. Podobno Słowacki też już się okazał, pardon, członkiem Dumnego Plemienia Alfabetu. Dowód koronny to zdaje się długie przebywanie sam na sam z Zygmusiem Krasińskim. No bo co dwóch mężczyzn może robić na osobności, jak nie figlować? Przecież chyba nie będą gadali dniami i nocami o poezji jak jacyś zboczeńcy.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on January 13, 2022, 08:42:49 am ---tu są jakby dwa piętra. Jedne tego typu przydomki (jak "Panie Kochanku") pojawiają się nawet w poważnej literaturze historycznej, a inne (jak to "jajako") tylko tak pokątnie. No ale może za sto lat....

--- End quote ---
A może jest jeszcze stopień przylgnięcia przydomku do osoby? Bo "Panie Kochanku" bez przydomka praktycznie nie funkcjonuje, hetman Potocki bez "Rewery" potrafi się zdarzyć, choć nie za często, a jak popatrzyłem na króla "Dobzse" po stronach węgierskojęzycznych to w dwóch przypadkach na trzy był po prostu 'II. Ulaszlo'.

Tak zupełnie z innej beczki - jakoś nie mogę skojarzyć przypadku, żeby władca bił monety ze swoim przydomkiem (nie liczę republikańskich denarów, gdzie triumwirowie monetarni występują pod pełnym nazwiskiem razem z cognomen, bo to jednak trochę coś innego).


--- Quote from: Lech Stępniewski on January 13, 2022, 08:42:49 am ---Swoją drogą czekam, kiedy jakiś postępowy historyk zinterpretuje to "Panie Kochanku" jako świadectwo nadzwyczaj bujnego tęczowego apetytu erotycznego przydomkowanego.

--- End quote ---
Nie mówiąc już, gdzie zostanie zakwalifikowany jakiś zwykły szaraczek, który protegującemu go karmazynowi w każdym liście całował stopy czy ściskał kolana :-)

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version