Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Ciekawe przydomki postaci historycznych

<< < (4/5) > >>

Pawel O:
Niby tak rozpoczynał swoje wywody na zebraniach ZBoWiD-u.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on January 08, 2022, 09:35:42 am ---
To chyba już tylko złośliwa anegdota.

--- End quote ---
Ale jaka trwała. Klikając na szybko spora cześć artykułów pisanych współcześnie o Moczarze się na nią powołuje. Czy jeśli przydomek powstanie poprzez wymyślenie/przeinaczenie faktu historycznego, to nie bierzemy go pod uwagę?

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on January 09, 2022, 10:02:49 am ---Czy jeśli przydomek powstanie poprzez wymyślenie/przeinaczenie faktu historycznego, to nie bierzemy go pod uwagę?

--- End quote ---

Bierzemy wszystko, jeśli tylko wiadomo, że było używane. Ale komentujemy, czy to pochlebne czy krytyczne, czy wzięte z potwierdzonej wypowiedzi (faktu), czy zmyślone, czy aprobowane przez przydomkiewicza, czy też sam przydomkiewicz przydomku nienawidził etc.

Pawel O:
W przypadku Moczara pierwszy raz się zetknąłem z tym okresleniem podczas rozmowy mojego dziadka z jego kolegą ze ZBoWiD-u właśnie, miałem wtedy może jakieś 15 lat maksymalnie (czyli było to około 29-30 lat temu). I to właśnie ten kolega dziadka użył tego określenia, a jak wiemy internet był wówczas w powijakach - dodatkowo to nie było w jakimś dużym mieście, tylko w wówczas 24-tysięcznym miasteczku na Lubelszczyźnie. Czyli reasumjąc ten przydomek musiał być całkiem dobrze wówczas jeszcze znany - przynajmniej wśród byłych kombatantów.

Lech Stępniewski:

--- Quote from: Pawel O on January 11, 2022, 07:45:53 pm ---Czyli reasumjąc ten przydomek musiał być całkiem dobrze wówczas jeszcze znany - przynajmniej wśród byłych kombatantów.

--- End quote ---

Czyli mamy przypadek przydomku złośliwego, krążącego ustnie i używanego za plecami przydomkowanego.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version