Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Magnencjusz A jak delta, czy delta?

(1/2) > >>

Pawel O:
Jak w temacie, powinno być A, ale wygląda ewidentnie na deltę. Dla porządku opis daje po angielsku bo nie chce mi się już tłumaczyć na polski, zwłaszcza że nie o opis tu generalnie chodzi:

Magnentius (AD 350-353) Centenionalis Æ22 of Lugdunum (Lyon); (H-21.0mm; W-21.5mm; axis 12h; weight 5.83g); D N MAGNEN-TIVS P F AVG, bareheaded, draped and cuirassed bust right, A (Δ looks like) behind head / GLORIA ROMANORVM, Mintmark RPLG in exerque, Magnentius on horse galloping right (no shield), spearing fallen enemy with broken spear and shield beneath the horse. Cohen 20; RIC VIII Lyons 115; Sear 18799.

Zdjęcia podłej jakości, bo robione telefonem - ale co trzeba to widać.   

Lech Stępniewski:

--- Quote from: Pawel O on February 06, 2021, 01:23:25 pm ---Jak w temacie, powinno być A, ale wygląda ewidentnie na deltę.

--- End quote ---

Gdybym nie wiedział, co powinno być, uznałbym bez wahania tę literę za deltę. Ale w tym wypadku obejrzałem jeszcze kilkadziesiąt monet z tej odmiany i na żadnej nie zauważyłem, by "A" było jakoś deltowate, no, może z wyjątkiem tej jednej
https://www.nummus-bible-database.com/monnaie-88575.htm
ale tam po prostu mało widać, a tu delta jest wyraźna.

Pawel O:
No właśnie i z tym mam małą zagwózdkę, bo też przewaliłem od groma zdjęć i nigdzie to tak nie wyglądało. Zawsze mniej lub bardziej ale to było jednak A, a tutaj... typowa delta :( Kwestia jeszcze taka czy delta w ogóle ma jakiś sens w tej emisji i czy to jakiś błąd, czy też zwykłe niechlujstwo?

Lech Stępniewski:
Ten Magnencjusz (chodzi mi o portret) nie jest specjalnie udany, ale wiele innych też nie jest, toteż nie zaryzykuję hipotezy, że to może błąd na monecie z jakiegoś lewego warsztatu. W każdym razie kwalifikowałbym tę deltę raczej jako przygodny błąd. Co innego, gdyby udało się znaleźć drugą z innego stempla. Przynajmniej wie Pan teraz, gdzie patrzeć.

DzikiZdeb:
Ja tam widzę Λ - lambdę :-) Tak czy inaczej wygląda to na dorywczy substytut A, może punca się gdzieś zapodziała? Do wybicia A nie mogła to być punca, która posłużyła do A w legendzie, bo A w polu jest w oryginale znacznie większe, chociaż tutaj akurat mniej to widać. Z drugiej strony A w legendzie też jest bez kreski - może to fals z epoki?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version