Roman Provincial Coins / Re: Alexander Severus?
« Last post by Callimachus on Today at 11:27:44 am »(See screen stuff below.)
Learned something new today.
New & Reduced |
nie dowiemy się jakie jest rozwiązanie zagadki.
(...)Współcześnie tzw. brąz cynowo-ołowiowy o symbolu CuSn10Pb10 wygląda jak produkt na zdjęciu. Skład podany jest na kolejnym zdjęciu.(źródło: http://pl.gerollte-gleitlager.com/bronze-alloy/high-leaded-tin-bronze/c93700-bronze-bush-sae792-cusn.html ) A dla porównania, na ostatnim, wyjątek z pracy Cope'a. Moim zdaniem nie jest więc wykluczone, że ten jasny "złoto-zółty" kolor brązu na niektórych monetach Constantyna I - to wynik określonego stopu i wpływu cyny-ołowiu-srebra. Jest jedno ale - gdyby to był stop typowy dla óczesnych mennic albo choćby tylko dla Trewiru - to wszystkie monety powinny charakteryzować się takim samym kolorem, a tak przecież nie jest? Pozostaje więc druga opcja związana z przetapianiem złomu monetarnego z poprzednich wieków, o której pisze Pan Paweł - i tak może być. Jednak bez współczesnych analiz składu takich żółtych follisów - żadne twierdzenia nie będą miarodajne. Jest więc prawdopodobne, że nie dowiemy się jakie jest rozwiązanie zagadki.
Na końcu rozdział związany z tematem wątku:
- s. 189 reformy Dioklecjana (...) więc albo kolor wynika właśnie ze srebra/ołowiu, albo jeśli przy badaniu takich egzemplarzy wyszedł by cynk w ilości rzędu kilkunastu procent, to optował bym za przetopieniem odnalezionych zapasów dupondiusów/sesterców z III ćwierci II w. lub wcześniejszych.
one full-value coins were solidi
Silver to copper value ratio was about 100 to 1, so 1% of silver
makes the intrinsic value of coin double. Or other way around
bronze coin with 1% silver weighs ½ of pure bronze coin for
same denomination.
Silver to copper value ratio was about 100 to 1, so 1% of silver makes the intrinsic value of coin double. Or other way around bronze coin with 1% silver weighs ½ of pure bronze coin for same denomination.Are you sure that in the early IVth century someone still cared about the value of the bullion in low-denomination coins? Or were they only credit money, and one full-value coins were solidi (perhaps also occasional coins with a high content of silver)?
Pytanie, jaki sens ekonomiczny miałby taki stop?