Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Repatynacja

(1/1)

Lech Stępniewski:
Kompletnie nie znam się na chemicznej stronie procesu repatynacji, ale chyba jest to coraz łatwiejsze, bo repatynację monet można dziś spotkać na każdym kroku. Czasem masową w wypadku monet bliskich jakości złomu, a czasem trochę staranniejszą. Dziś ten drugi przypadek.

Jednak nawet staranna i udana repatynacja powinna być (podobnie jak udany tooling) zaznaczana w opisie (robi tak często Leu). Ale czasem nie jest.

Oto medalion z czasów Konstantyna. W RIC nie odnotowany, choć odnotował go już Gnecchi. Pierwsze zdjęcie pochodzi z aukcji Vico z roku 2015 (nie sprzedał się wtedy za euro 4000), a drugie również z aukcji Vico, właśnie zakończonej, na której mimo tej niezłej repatynacji nie sprzedał się za euro 2000. W opisie o repatynacji ani słowa. Jedynie ogólnikowa fraza "Trazas de limpieza mecánica".

Co sądzić o takich praktykach?

Pekka K:

Tooled as compared to Göbl 33 (Hirsch 29/1910,1103. 20,65g)

Pekka K

Lech Stępniewski:
I agree that this coin was tooled but not so much. Hirsch's coin belongs to different type, with reverse legend VICTORIA AVGVSTI (probably Gnecchi p. 137 no. 10).

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on March 08, 2024, 07:10:08 am ---nawet staranna i udana repatynacja powinna być (podobnie jak udany tooling) zaznaczana w opisie

--- End quote ---
Trudno się nie zgodzić - każda większa ingerencja powinna być odnotowywana. Ale że taka notatka może obniżyć cenę to jest jak jest.

Co do medalionu - nie dam głowy czy był on repatynowany cały, czy tylko miejscowo (np. końcówka legendy awersu). Różnica w kolorze może wynikać z różnic w oświetleniu i nie jestem przekonany, czy np. fragment przed twarzą Wiktorii przy nieco innym świetle będzie tak jednolity jak na dolnym zdjęciu, czy jednak bardziej zbliżony do tego co jest na górnym.

Navigation

[0] Message Index

Go to full version