Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Byliśmy/polecamy jakieś ciekawe miejsce związane z historią antyczną

(1/21) > >>

DzikiZdeb:
W tym wątku polecamy ciekawe miejsca, które można odwiedzić w ramach bezpośredniego kontaktu z historią antyczną. Wszystkie relacje nieco bardziej zaawansowane od "byłem w Rzymie i widziałem Koloseum" mile widziane :-)

Na początek rewelacja. Zakończono renowację Mauzoleum Augusta, pierwotnie mającą zakończyć się w roku 2014, potem 2015, 2017, 2019... Chyba, że przegapiłem jakiś termin. Otwarte od 1 marca, bilety można rezerwować  tutaj:
https://www.mausoleodiaugusto.it/en/

PS. Marudzenie "nie da się pojechać"/"kiedy będzie w ogóle można" itd celowo bym pomijał. I tak wylewa się nam to wszystkim uszami.

DzikiZdeb:
Muzeum Numizmatyczne w Atenach w pałacyku Schliemanna zawsze warto odwiedzić (chyba już można, niestety nie doszukałem się angielskiej wersji strony, więc mogłem coś pobłądzić w labiryncie i nie czegoś doczytać: http://www.nummus.gr). Ale tym razem nie do końca o tym - w zeszłym roku przypadła 2500 rocznica bitwy pod Salaminą. Na cześć tej rocznicy muzeum przygotowało wystawę (znalazłem co najmniej dwie informacje o dacie jej zamknięcia - koniec 2020 i marzec 2021, więc być może znając Greków nadal jest czynna), której dość dobrze zrobiony katalog można sobie ściągnąć stąd:
http://www.nummus.gr/wp-content/uploads/2021/02/SALAMIS_13%CE%9C%CE%92.pdf

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on May 11, 2021, 03:19:47 pm ---dość dobrze zrobiony katalog

--- End quote ---

Zrobiony bardzo przyjemnie, a jeszcze przyjemniejsze, że go rozdają.

Waldemar S:
W tym roku powtórzyłem Albanie po 2 latach , raczej w wyborze pomogły mi restrykcje w innych państwach , co nie znaczy że pojechałem tam z musu , bo Albania to naprawdę piękny kraj i ciekawy historycznie i zabytkowo , a stereotypy o kraju czy ludziach , można już raczej między bajki włożyć .
Częściowo powtórzyłem odwiedzenie niektórych obiektów z przed 2 lat , jak Butrint , Traianopolis , ale dołożyłem też sporo nowych miejsc , a na wiele zabrakło czasu choć miałem je w odwiedzić bo były na trasie. Ale drogi po serpentynach i zaje-fajne widoki straszni spowalniają i niweczą zakładane plany wycieczek , a jeszcze dochodzą zabytki na trasie o których się nie wiedziało , przewodniki czy mapki ich nie wymieniały.
Ale do rzeczy , o Butrincie nie będę się rozwodzić bo większość już wie że to perełka Albanii , ale mnie zainspirowała nie opisana  figura z tamtejszego muzeum, na którą nie zwróciłem uwagi za pierwszym pobytem, zapewne przez to że nie zachowała się w najlepszym stanie , dopiero po powrocie do hotelu zacząłem rozpytywać co to , kto to ? , i uzyskałem odpowiedz że to Buf , czyli sowa - tylko czy to jest właściwe określenie tego posągu ? , niby jakieś podobieństwo jest, tylko te nogi jakieś takie ludzkie i to co zwisa przy lewej nodze / niestety zdjęcie wyszło mi fatalnie - strach że strażnik zacznie zabraniać fotografować / , następna fotka to podobno bogini Butintu ? , ze żmijką na głowie - oczywiście żmija się tylko wygrzewał na słońcu , dalej moneta z Aenausem - zapewne rzadka i na koniec atrybut Buthrotum - byk nad bramą 
   

Lech Stępniewski:
Zdjęcie ze żmiją na głowie znakomite!

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version