Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Medalion Konstantyna z Nikomedii, XXX-lecie panowania  (Read 794 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Medalion Konstantyna z Nikomedii, XXX-lecie panowania
« on: November 24, 2022, 12:12:28 pm »
Ten medalion o wadze 6 solidów wart byłby pokazania nawet gdyby był odnotowany w RIC. A nie jest. RIC notuje jedynie identyczny medalion wybity w Trewirze (RIC VII TRIER 571). Wybito go na trzydziestolecie rządów Konstantyna. Niewielu cesarzy miało okazję coś takiego celebrować. Kto chciałby w tym wątku również ich okolicznościowe monety zamieścić, może to śmiało zrobić.



Został właśnie sprzedany za piękną sumę 800 tysięcy franków szwajcarskich. Przeglądając proweniencję ze zdumieniem dowiedziałem się, że poprzednio sprzedano go 9 lat temu i to na aukcji bardzo znanego domu aukcyjnego. Nie mam pojęcia, jak mogłem wtedy tego nie zauważyć. Może był to czas większych kłopotów ze zdrowiem. Będę musiał chyba raz jeszcze spokojnie przejrzeć wszystkie aukcje z tamtego okresu.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Medalion Konstantyna z Nikomedii, XXX-lecie panowania
« Reply #1 on: November 28, 2022, 02:16:01 am »
Ciekawe jakiej rangi trzeba było się dochrapać, żeby zostać obdarowanym takim cudem? A co z tą Nikomedią - można coś pogdybać na ten temat, czemu akurat tam zostało takie coś wybite? Np. że jej stołeczność była likwidowana stopniowo i trwała jeszcze przez jakiś czas po oficjalnym przeniesieniu stolicy Wschodu do Konstantynopola w 330 AD?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Medalion Konstantyna z Nikomedii, XXX-lecie panowania
« Reply #2 on: November 28, 2022, 04:37:49 am »
A co z tą Nikomedią - można coś pogdybać na ten temat, czemu akurat tam zostało takie coś wybite?

Bo - jak się przyjmuje - tam właśnie Konstantyn rozpoczął celebrować swoje tricennalia, a zakończył rok później w Konstantynopolu. A jeszcze rok później umrze właśnie pod Nikomedią. Pod Nikomedią obradował też zwołany przez niego sobór. Widocznie lubił tamte okolice.

W dodatku Nikomedia cały czas jest przecież ważnym ośrodkiem (i ma mennicę z dobrymi fachowcami). Poza tym tam Konstantyn spędził kawał młodości: najpierw na dworze Dioklecjana, a potem Galeriusza. Czyli dochodzi sentyment: kiedyś tu biegałem gotowy na cudze rozkazy, a teraz, proszę, sam rządzę.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Medalion Konstantyna z Nikomedii, XXX-lecie panowania
« Reply #3 on: November 29, 2022, 01:41:09 am »
jeszcze rok później umrze właśnie pod Nikomedią. Pod Nikomedią obradował też zwołany przez niego sobór. Widocznie lubił tamte okolice.

Czyli właściwie Nikomedia w jakimś sensie pozostała "zapasową" stolicą, a przynajmniej jakąś część splendoru tam pozostawiono. Pewnie ten stan utrzymywał się aż do trzęsienia ziemi w 358?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Medalion Konstantyna z Nikomedii, XXX-lecie panowania
« Reply #4 on: November 29, 2022, 04:23:28 am »
jeszcze rok później umrze właśnie pod Nikomedią. Pod Nikomedią obradował też zwołany przez niego sobór. Widocznie lubił tamte okolice.

Czyli właściwie Nikomedia w jakimś sensie pozostała "zapasową" stolicą, a przynajmniej jakąś część splendoru tam pozostawiono. Pewnie ten stan utrzymywał się aż do trzęsienia ziemi w 358?

Słowo "stolica" jest dla tamtych czasów trochę mylące. Stolicą w sensie tradycyjnym jednak pozostaje Rzym, tam jest senat etc. (w końcu jest to imperium rzymskie!). Aczkolwiek coraz bardziej jest z tym wtedy jak w Australii: stolicą jest Canberra, ale najciekawsze rzeczy dzieją się gdzie indziej - w Melbourne czy w Sydney. No i też splendor Rzymu przenosi się wtedy na Konstantynopol.

Nikomedia miała tę zaletę, że była położona jakby na granicy między Zachodem i Wschodem Imperium. To do niej prowadziły wszystkie drogi :-) Konstantynopol jest zaś jakby poprawioną Nikomedią, bo ma jeszcze lepsze położenie nad strategicznie ważnym Bosforem. I to chyba głównie on sprawia, że Nikomedia spada w rankingu.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Medalion Konstantyna z Nikomedii, XXX-lecie panowania
« Reply #5 on: November 30, 2022, 04:23:57 am »
Słowo "stolica" jest dla tamtych czasów trochę mylące. Stolicą w sensie tradycyjnym jednak pozostaje Rzym, tam jest senat etc. (w końcu jest to imperium rzymskie!).

Właśnie o takie nieco rozmyte rozumienie stołeczności mi chodziło, stąd użyłem niezbyt precyzyjnego "splendoru".

Tak jeszcze w kwestii innych medalionów podobnych do wyjściowego - znalazłem takie coś:

https://www.acsearch.info/search.html?id=76330

Co prawda nie związany z rocznicą, ale dość do niej zbliżony czasowo. Nie mogę go namierzyć ani w RIC ani w NIR, choć pewnie wynika to tylko z jakiegoś niuansu, który mi umyka*.

* Znalazłem - RIC VII, Konstantynopol 67?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Medalion Konstantyna z Nikomedii, XXX-lecie panowania
« Reply #6 on: November 30, 2022, 12:03:24 pm »
RIC podaje, że jeden egzemplarz tego medalionu znajduje się w Berlinie. Niestety, na ich stronie go nie ma. Toteż zamiast niego wklejam tu inny medalion Konstansa (już jako augusta) z Berlina. Też piękny, 4 i pół solida, RIC VIII ANTIOCH 71.

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity