Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne  (Read 17034 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #75 on: April 11, 2021, 04:00:36 pm »
Co do recenzji...

Do opinii Suskiego nie przywiązuję przesadnie wysokiego znaczenia, bo znam jego książkę o Galeriuszu, miejscami tragicznie napisaną. Niemniej nie sądzę, by zmyślił zawartość recenzowanej książki. Antologia starych tekstów rzeczywiście wygląda dość kuriozalnie. Samego tłumaczenia się nie czepia ("Pochwały należą się wyłącznie tłumaczowi"). Toteż z mojego punktu widzenie najlepiej byłoby, gdyby jakaś dobra dusza zeskanowała jedynie tę 10 księgę z listami do Trajana. W ostateczności kupiłbym całość - ale w wersji elektronicznej. Ale takiej - na ile zdołałem się zorientować - nie sprzedają.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #76 on: April 12, 2021, 03:49:03 am »
Niemniej nie sądzę, by zmyślił zawartość recenzowanej książki.

Tak, tutaj ma rację, tom z antologią jak dla mnie mógłby w ogóle nie istnieć.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #77 on: April 12, 2021, 07:03:01 am »
A przekład Patonia Pan ma/chce?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #78 on: April 12, 2021, 02:21:25 pm »
A przekład Patonia Pan ma/chce?
Chętnie, chyba że ten drugi, o którym Pan wspomniał ma obszerniejsze komentarze. Mam tylko stareńkiego Melmotha/Huntchinsona, a komentarze są tam bardzo lakoniczne.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #79 on: April 12, 2021, 05:38:31 pm »
Proszę sprawdzić pocztę.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #80 on: April 13, 2021, 12:15:20 pm »
Proszę sprawdzić pocztę.
Dziękuję :-) Ponieważ wcześniej nie spotkałem się z tłumaczeniem Patonia, zakwalifikowałem go jako alternatywne tłumaczenie angielskie ;-)

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #81 on: April 13, 2021, 12:38:43 pm »
nie spotkałem się z tłumaczeniem Patonia

Nic dziwnego - wydawnictwo dość ezoteryczne. Ale na szczęście coraz więcej dobrych ludzi ma skaner...
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #82 on: April 21, 2021, 01:04:16 pm »
18. Goldsworthy A., Cezar. Życie giganta, wyd. Amber, 2018



Pamiętam, ile żem się tej książki naszukał... Teoretycznie tego typu biografie ma zapisane w misji PIW (ewentualnie Ossolineum, które jak widzę próbują jakoś odratować), ale praktyka pokazuje, że przynajmniej jeśli chodzi o antyk, dobre pozycje tego typu w polskim tłumaczeniu zawdzięczamy zupełnie innym wydawnictwom.

Ponieważ, jak widzę, znowu zaczyna brakować Goldsworthy'ego i znowu zaczyna się pompowanie cen na allegro, postanowiłem przypomnieć tę pozycję - może ktoś jeszcze gdzieś sobie znajdzie egzemplarz, jeśli do tej pory się w takowy nie wyposażył. Szeroko dostępna biografia autorstwa Geralda Waltera wydana przez PIW ustępuje tej książce praktycznie na każdym polu - szczegółowości, ilości i jakości przypisów, głębokości wejścia w epokę, ilości dobrze opisanych postaci drugo- i trzecioplanowych. Szkoda tyko, że wydawnictwo Amber nie poszło za ciosem i nie wydało biografii Augusta tego samego autora, zastępując ją znacznie słabszą pozycją Richarda Hollanda.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #83 on: April 21, 2021, 01:55:09 pm »
Na szczęście jest też wersja elektroniczna. Zawsze pod ręką, nie kurzy się...
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #84 on: April 21, 2021, 03:00:58 pm »
nie kurzy się...
Można zamówić przeszkloną biblioteczkę ;-)

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #85 on: April 21, 2021, 03:06:54 pm »
Można też wynająć prywatnego sekretarza/bibliotekarza i w najgorszym razie opieprzać go, gdy zbyt wolno będzie wyszukiwał żądaną książkę. Na razie jednak muszę krzyczeć sam na siebie i taki jestem już zrugany na wszystkie strony, że mam tego dość.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #86 on: May 18, 2021, 02:25:54 pm »
19. Posteguillo S., Africanus. Syn konsula, wyd. Espirit, 2011.



Lubię takie czytadła, więc przeważnie jak pojawia się na rynku jakaś pozycja nieznanego mu autora, niezależnie od opinii, daję mu szansę i kupuję chociaż jedną książkę. W tym przypadku jakoś zupełnie mi to przeszło koło nosa i wpadłem na Africanusa dopiero po dekadzie od polskiego wydania. Słaba reklama, nietypowy język oryginału (hiszpański), może nieco mniejsze zamiłowanie do czasów Republiki? Nie będę gdybał, czemu, przegapiłem i już.

Pozostaje nadrobić zaległości, bo książka jest zupełnie przyzwoita. Przypomina mi nieco heptylogię Colleen Mccullough - co prawda zaczyna się ponad sto lat wcześniej, ale punkt ciężkości narracji jest zbliżony. Głównym bohaterem zbiorowym jest klasa rządząca Rzymem, a polityczne przepychanki i sojusze stanowią tak samo ważny element fabuły jak działania wojenne. Jak się łatwo domyśleć wiodącym wątkiem jest początek kariery P. Korneliusza Scypiona zwanego później Afrykańskim, przy czym równolegle prowadzona jest narracja wątku Hannibala, jego dojścia do władzy, kartagińskich podbojów Hiszpanii oraz początku wojny z Rzymem. Tom kończy się w pierwszych latach tejże wojny, tuż przed bitwą pod Kannami. Z wątków pobocznych warto zwrócić uwagę na dość oryginalne wplecenie w całość początków rzymskiego teatru, prowadzonego przez pryzmat młodego Plauta.

Porównanie z dziełem Mccullough ma też niestety drugie dno - oba cykle nie doczekały się pełnego polskiego tłumaczenia. W przypadku trylogii Posteguillo brakuje co prawda tylko jednego tomu, ale zawsze to szkoda, szczególnie że z tego co widzę wydań angielskich też za bardzo nie ma. Póki co nastawiam się pozytywnie na drugi tom - "Africanus. Wojna w Italii", trzeciej "La traición de Roma" - "Zdrada Rzymu" przeczytać raczej nie będzie mi dane.

PS. Autor ma w dorobku także trylogię o Trajanie, co do której też muszę się obejść smakiem - dostępna tylko po hiszpańsku :-( Ponad trzy i pół tysiąca stron :-(

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #87 on: May 21, 2021, 03:16:44 pm »
Nie będę już oddzielnie opisywał drugiego tomu "Africanusa", jak się łatwo domyślić jest to ciąg dalszy wydarzeń związanych z II Wojną Punicką, tym razem z większym akcentem postawionym na losy Scypiona (w pierwszym tomie było to bardziej zbalansowane - mniej więcej tyle samo Rzymu, co Kartaginy). Niestety wiem też już, że moje nadzieje na to, że trzeci tom nie został wydany, gdyż opisywał teoretycznie mniej ciekawe wydarzenia po roku 202, były płonne. Tom kończy w roku 209, więc decyzja o przerwaniu tłumaczenia miała najwyraźniej podłoże tylko i wyłącznie ekonomiczne.

Na pocieszenie reklama zakładek do książek z kraju W. W tym wypadku wyjątkowo pasuje, koloru nie dobierałem, chyba że podświadomie ;-)

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #88 on: May 21, 2021, 03:59:24 pm »
Przyznam się, że czytadła historyczne nigdy mnie nie pasjonowały poza wczesną młodością. A i to skromnie: Sienkiewicz, Dumas, Waltari, Druon, Graves... Chyba że uznamy, że Tołstoj albo Eco to też powieści historyczne. Jakoś tak mi się porobiło, że rzeczywistość bardziej mnie wciąga niż fantazja. Jest bardziej tajemnicza, bardziej fantastyczna no i bardziej rzeczywista. W ostateczności mogą być eseje...
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #89 on: May 22, 2021, 03:38:39 pm »
Jakoś tak mi się porobiło, że rzeczywistość bardziej mnie wciąga niż fantazja. Jest bardziej tajemnicza, bardziej fantastyczna no i bardziej rzeczywista.
Pytanie, jak poznać daną rzeczywistość, w szczególności jeśli nie mamy specjalnie wielu źródeł o tej czy innej epoce. Dobre czytadło może czasem być niezłą i całkiem syntetyczną opowieścią o danych czasach, łączyć coś, czego nie znajdzie się przeważnie w poważnych opracowaniach historycznych. Tak jak tutaj z wątkiem Plauta - niby historia wojen Rzymu z Kartaginą jest dobrze znana i nic tam specjalnie nie da się wymyślić, historię rzymskiego teatru jakoś tak zupełnie po łebkach też da się znaleźć, jeśli to kogoś interesuje, ale już wpasowanie sukcesu Plauta w ponure nastroje po Jeziorze Trazymeńskim i Kannach to na to bym raczej nie wpadł. Może aż tak mnie Republika nie interesuje, może jest to w opracowaniach na ten temat, ale pewnie nie w każdym. Raczej wojna osobno, teatr osobno.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #90 on: June 13, 2021, 03:41:08 pm »
20. Haldon J., Wojny Bizancjum. Strategia, taktyka, kampanie, wyd. Rebis, 2021



Jedna z książek, której tytuł dokładnie odzwierciedla zawartość. Tak więc, jeśli mamy dobre rozeznanie w historii Bizancjum i chcemy rozszerzyć swoją wiedzę na temat różnych aspektów jego działań militarnych, to właśnie jest książka dla nas. Jeśli to rozeznanie jest dość blade, a bladość ta rośnie wraz z kolejnymi mijającymi stuleciami średniowiecza (jak jest w moim przypadku), to raczej lepiej uzupełnić wcześniej braki w historii ogólnej, w przeciwnym razie nieco ciężko będzie rozeznać tło, na tle którego snute są kolejne opowieści: kolejni przeciwnicy cesarstwa wchodzą na scenę praktycznie niezapowiedziani, odrywają swoją rolę i rozpływają się szybko we mgle historii. Jeśli Bizancjum nie było bezpośrednio zaangażowane wojskowo na danym teatrze wojny, całość jest pomijana albo opisana w kilku zdaniach - jest tak np. w przypadku przemarszu I Krucjaty przez jego terytoria. Podobnie jest w przypadku IV krucjaty, która mimo braku odniesienia stanowi tak naprawdę ramę książki - autor nie podejmuje żadnych wątków związanych z armią bizantyjską po zajęciu miasta przez Wenecjan.

Jeśli chodzi o sam sposób wydania, to trochę przeszkadzało mi umieszczenie wszystkich ilustracji w postaci jednej wkładki w środku, szczególnie że są to ilustracje w 100% biało-czarne, więc nie było żadnych przeciwwskazań, żeby umieścić je w tekście w miejscach, do których się bezpośrednio odnoszą.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #91 on: June 13, 2021, 04:50:59 pm »
Jedna z książek, której tytuł dokładnie odzwierciedla zawartość.

Mam to po angielsku, więc przekład chyba sobie odpuszczę, bo nie jest to książka, którą czytałbym dla rozkoszowania się stylem.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #92 on: October 11, 2021, 05:12:04 am »
21. Goldsworthy A., Upadek Kartaginy. Historia wojen punickich., wyd. Rebis, 2021.



Wydawnictwu Rebis najwidoczniej udało się sprzedać "Pax Romana" A. Goldsworthy'ego w na tyle dużej ilości egzemplarzy, że sięgnęli po kolejną pozycję tego autora - "Upadek Kartaginy". Bardzo dobrze, bo publikacji z historii antycznej wojskowości na tym poziomie na naszym rynku nie ma zbyt dużo. Mam nadzieję, że pójdą za ciosem i nie będzie to ostatni wydany przez nich tytuł brytyjskiego historyka - osobiście uważam, że najbardziej przydało by się tłumaczenie "Augusta".

Sama książka poza oczywistą treścią związana z trzema wojnami punickimi daje szeroki obraz rozwoju sztuki wojennej w III i II w. A.Ch., włączając w to także znajdujący się nieco na marginesie głównych działań świat hellenistyczny. Wywód jest bardzo klarowny, a szczegóły poszczególnych działań zachowane na odpowiednim poziomie - najważniejsze bitwy jak te pod Kannami czy Zaną nie stanowią punktów, w których narracja utyka na kilkadziesiąt stron (chętni na pewno znajdą sobie szczegółowsze ich omówienia). Jedyną wadą mogą być przypisy na końcu książki, ale taka była wola autora więc trudno z tym polemizować.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #93 on: October 11, 2021, 07:46:19 am »
Pomysł ze spisem treści wątku na początku już pokazuje swój głębszy sens. O paru opisanych książkach zdążyłem zapomnieć. A tak rzut oka - i już się przypomina.

"Upadek" też mam po angielsku, więc chyba znów parę groszy zaoszczędzę.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #94 on: October 12, 2021, 01:40:05 am »
Pomysł ze spisem treści wątku na początku już pokazuje swój głębszy sens. O paru opisanych książkach zdążyłem zapomnieć. A tak rzut oka - i już się przypomina.

Pomysł faktycznie jest bardzo dobry, zastosowałem go też przy greckim srebrze. Mam tylko jedną obawę - w pewnym momencie (do którego na razie dość daleko) ten pierwszy post się przepełni. Jest Pan w stanie wstawić wtedy pusty post pomiędzy obecne posty nr 1 i 2 (czy też jak chce oprogramowanie forum - 0 i 1)?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #95 on: October 12, 2021, 05:56:03 am »
Jest Pan w stanie wstawić wtedy pusty post pomiędzy obecne posty nr 1 i 2 (czy też jak chce oprogramowanie forum - 0 i 1)?

Nie widzę takiej prostej opcji. Kasować to zawsze i wszystko. Ale może jakoś chytrze opcją merge się da. Poeksperymentuję na mniej ważnym wątku.

****

Nie da się. Przy merge posty obu wątków są automatycznie ustawiane według czasu napisania, co zresztą oznajmia stosowny komunikat. Może Największa Moderacja ma jakieś narzędzie.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #96 on: October 12, 2021, 06:36:09 am »

Nie da się. Przy merge posty obu wątków są automatycznie ustawiane według czasu napisania, co zresztą oznajmia stosowny komunikat. Może Największa Moderacja ma jakieś narzędzie.
Największa moderacja ma np. dostęp do bazy, a tam rozmnożyć posty to żaden problem, tylko muszą chcieć to zrobić.

Myślałem, że można jeszcze pokombinować od strony kopiowania wątków (potem z takiego skopiowanego zostawiamy jeden post i go łączymy), ale z tego co czytam nie ma takiej możliwości. (tzn. są, ale wymagają instalowania jakiś nieprzetestowanych nakładek).

No nic, w razie czego trzeba będzie wycinać treść z wyższych postów i kopiować do niższych - np. z pozycji 1 zrobić 22 i wtedy będzie pusty post na początku na dodatkowy spis treści. Numery też można zmieniać, albo zostawić bez jedynki, trudno. Na szczęście nie ma limitów typu "nie można edytować postów starszych niż miesiąc".

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #97 on: October 12, 2021, 07:42:37 am »
Myślę, że Najwyższa Moderacja nie będzie głucha na nasze prośby. A w ostatecznej ostateczności damy temu wątkowi ksiązkowemu numer 1 i założymy numer 2 - od razu z dwoma (albo trzema) postami na spis treści.

Ale to chyba pieśń odległej przyszłości. Chyba że akurat kupił Pan okazyjnie bibliotekę po jakimś starożytniku i chciałby Pan ją tu całą zewidencjonować.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #98 on: October 12, 2021, 07:55:21 am »

Ale to chyba pieśń odległej przyszłości.
Dość odległej, ale wyobrażalnej :-) Jesteśmy gdzieś za 1/4 pojemności - pierwszy post ma nieco ponad 4 tys. znaków, a limit wynosi 15 tys.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #99 on: November 05, 2021, 03:56:33 am »
22. Herrin J., Bizancjum. Niezwykłe dziedzictwo średniowiecznego imperium, wyd. Rebis, 2018 (2020).



We wstępie autorka zaznacza, że chciała napisać książkę dla osób zupełnie w temacie nieobeznanych i chyba dość dobrze jej się to udało. Proste, syntetyczne ujęcie poszczególnych zagadnień zastępuje tradycyjną narrację chronologiczną, która w wypadku Imperium Bizantyjskiego może na początku sprawiać wrażenie, że mamy do czynienia z kilkoma niemal zupełnie różnymi bytami, połączonymi jedynie wspólnym miejscem akcji. Ujęcie tematyczne sprawia oczywiście, że pewne okresy są omawiane bardzo szeroko (początek VI w., II połowa XI w.), a o niektórych dowiemy się niewiele (chociażby wiek XIV), ale nie o to w takim ujęciu chodzi - czytelnik ma wyjść z podstawowym pojęciem "czym to w ogóle się je". Nie sposób także uniknąć powtórzeń, ale nie jest ich aż tak dużo (może poza ulubionym zdaniem autorki "Cesarzowa Zoe miała czterech mężów", z którego niezależnie w ilu rozdziałach by się nie pojawiło nie wynika nic szczególnego). Dla osób, które już przyswoiły sobie nieco wiedzy w tytułowym temacie książka może wydawać się nieco uproszczona i pomijająca niektóre ważne kwestie, ale nie są to uproszczenia zbyt daleko idące, po za tym - jak już mówiłem - nie dla nich ta książka była pisana.

 

All coins are guaranteed for eternity