Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Monety do strony NOT IN RIC  (Read 27510 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #375 on: October 03, 2022, 07:55:57 am »
Dziś nowe znalezisko, które naprawdę mnie ucieszyło.



Jest to moneta Konstantyna pochodząca z ostatniej emisji wybitej w Kyzikos przez Maksymina Daję, czyli mniej więcej w pierwszej połowie roku 313. Na rewersie Jowisz z legendą IOVI CONSERVATORI i SMK (Sacra Moneta Kyzikos) w odcinku. W prawym polu B (oznaczenie drugiej oficyny) a wyżej gwiazdka.

Bardzo to rzadka emisja. Jak pisze Sutherland, autor VI tomu RIC, "evidence for this issue is very poor". On sam najprawdopodobniej nie widział żadnej z monet, które uwzględnił w RIC, a wszystko przepisał od pułkownika Voettera. Nb. na niewidziane dał wszystkim tym monetom rzadkość R3, co w wypadku brązów jest u niego stałą sztuczką. Formalnie R3 oznacza, że autor widział w przejrzanych kolekcjach 5-10 monet, podczas gdy naprawdę nie widział ani jednej.

Voetter znał trzy typy z tej emisji: HERCVLI VICTORI, IOVI CONSERVATORI i SOLI INVICTO. W sumie z czterech oficyn i (domyślnie) chyba cztery egzemplarze.

Mnie dotąd udało się znaleźć jeszcze czwarty typ: VIRTVTI EXERCITVS i odnotowałem monety z piętnastu nieznanych Voetterowi oficyn. W sumie 23 egzemplarze, bo dubletów w wypadku tej emisji jest naprawdę niewiele.

Emisja jest rzadka, bo jak się zdaje została szybko i nagle przerwana po zajęciu Kyzikos przez wojska Licyniusza po bitwie pod Adrianopolem. Obecność w niej zarówno Licyniusza jak i Konstantyna wskazuje, że Maksymin do końca nie zamykał sobie drogi do jakichś rozwiązań dyplomatycznych. Być może jego atak na domenę Licyniusza miał być jedynie ograniczoną demonstracją siły, tymczasem skończył się całkowitą klęską. Cóż, Putin nie jest pierwszym, który się zagalopował w swoich rachubach.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #376 on: October 04, 2022, 02:07:28 am »
Tak z ciekawości - ma Pan może pomysł, jak mogło powstać uszkodzenie pod wizerunkiem cesarskim? Mnie to przypomina celowe zamazywanie części legendy, jakie zdarzało się przy damnatio memoriae. Oczywiście tutaj żadnego napisu nie było, ale może jakiś szczególik, który postanowiono w ostatniej chwili zamazać?


Tutaj zamazany Sejan.

Offline Pekka K

  • Tribunus Plebis Perpetuus
  • Procurator Monetae
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 7336
  • ...one coin at a time...
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #377 on: October 04, 2022, 03:40:40 am »

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #378 on: October 04, 2022, 05:58:32 am »
Tak z ciekawości - ma Pan może pomysł, jak mogło powstać uszkodzenie pod wizerunkiem cesarskim?

Tam nie ma żadnego uszkodzenia. Wszystko jest tak, jak można się spodziewać. Standardowo w tamtym okresie legenda zaczyna się z lewej strony główki (na rewersie - znaku w odcinku) i kończy z prawej.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #379 on: October 05, 2022, 02:10:47 am »
Tak z ciekawości - ma Pan może pomysł, jak mogło powstać uszkodzenie pod wizerunkiem cesarskim?

Tam nie ma żadnego uszkodzenia. Wszystko jest tak, jak można się spodziewać. Standardowo w tamtym okresie legenda zaczyna się z lewej strony główki (na rewersie - znaku w odcinku) i kończy z prawej.

Urok obcowania z monetą poprzez zdjęcie (i to tylko jedno). Jak człowiek coś zobaczy, to potem trudno sobie to z głowy wybić. Tak mi się cienie porozkładały, że obszar pomiędzy dołem głowy cesarskiej a obwódką uznałem za dodatkowo sztucznie wtłoczony, zapewne już po wybiciu monety.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #380 on: January 12, 2023, 01:46:58 am »
Taka imitacja się Panu do czegoś przyda?:


https://www.acsearch.info/search.html?id=10369160

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #381 on: January 12, 2023, 07:28:25 am »
Taka imitacja się Panu do czegoś przyda?:

Zdecydowanie za bardzo nieudolna. Najlepsze są oczywiście imitacje, co do których trudno zdecydować się, czy na pewno są imitacjami. Natomiast na mojej stronie jeszcze dodatkowo muszą się czymś różnić od opisanych odmian (ale różnić sensownie nie zaś po prostu barbarzyńskim bełkotem). Na przykład tam gdzie oryginał ma długą legendę awersu, imitacja ma krótszą. Istnieje wtedy szansa (znikoma), że może imitator kopiował oficjalną, a dotąd nie odnalezioną odmianę.

Ale dziękuję za czujność.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #382 on: January 19, 2023, 08:37:04 am »
Byłem ostatnio tutaj mniej aktywny, bo robiłem dość sporą aktualizację swojej strony. Wskutek tego jest już na niej nie 6000 odmian, ale 6039. Do tego sporo poprawek, a w tle rozmaite detektywistyczne poszukiwania, bo niestety nawet literatura z górnej półki (Depeyrot, Bastien) nie jest wolna od błędów, czasem aż zaskakująco oczywistych (np. dwie monety z tego samego stempla odnotowane osobno, pod innymi numerkami). Da się to ustalić na 100%, gdy są niezłe zdjęcia. Gorzej, gdy jest sam goły tekst - wtedy można jedynie mieć podejrzenia, że komuś się fiszki poplątały albo pióro omsknęło. A sam z własnego doświadczenia wiem, że o to nietrudno.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #383 on: February 02, 2023, 05:07:02 am »
Po kolejnym dużym znalezisku w UK z interesującego Pana okresu, może będzie miał Pan szansę powiększyć strone o nowe okazy: https://www.zwiadowcahistorii.pl/skarb-8000-rzymskich-monet-z-iv-wieku-odkryty-wykrywaczem-galeria/

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #384 on: February 02, 2023, 06:38:29 am »
może będzie miał Pan szansę powiększyć strone o nowe okazy

W UK idzie to dość sprawnie, ale też może zejść im kilka lat i nie wiadomo, czy wszystko opublikują, czy będzie im się chciało robić zdjęcia etc. etc.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #385 on: February 02, 2023, 02:30:41 pm »
może będzie miał Pan szansę powiększyć strone o nowe okazy

W UK idzie to dość sprawnie, ale też może zejść im kilka lat i nie wiadomo, czy wszystko opublikują, czy będzie im się chciało robić zdjęcia etc. etc.

Większość pewnie po opracowaniu pójdzie z odpowiednią adnotacją na różne aukcje.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #386 on: February 03, 2023, 01:39:12 am »
może będzie miał Pan szansę powiększyć strone o nowe okazy

W UK idzie to dość sprawnie, ale też może zejść im kilka lat i nie wiadomo, czy wszystko opublikują, czy będzie im się chciało robić zdjęcia etc. etc.

Większość pewnie po opracowaniu pójdzie z odpowiednią adnotacją na różne aukcje.

A może da się skontaktować z grupą, która monety znalazła i wejść w jakiś układ? Np. dostęp do zdjęć w zamian za pomoc w dokładnej  identyfikacji?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #387 on: February 16, 2023, 07:06:05 am »
Kolejne miłe znalezisko z emisji, o której pisałem wyżej:

https://www.forumancientcoins.com/board/index.php?topic=123949.msg775788#msg775788

Tym razem jest to Licyniusz, w dodatku z innym wówczas używanym na monetach z Kyzikos wariantem tytulatury

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #388 on: February 17, 2023, 06:27:34 am »
Kolejne miłe znalezisko z emisji, o której pisałem wyżej:

https://www.forumancientcoins.com/board/index.php?topic=123949.msg775788#msg775788
Widać charakterystyczne wykończenie szyi :-)

Wszystkie monety z tej serii tak mają, tzn. są tam same głowy bez żadnego śladu ubioru?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #389 on: February 17, 2023, 06:51:18 am »
Wszystkie monety z tej serii tak mają, tzn. są tam same głowy bez żadnego śladu ubioru?

Tak, w Kyzikos wtedy przez prawie 10 lat same główki (prócz Galerii Walerii). A jeśli jeszcze pominąć nieczęstą emisję postabdykacyjną (stroje senatorskie), to uzbiera się niemal 20 lat główek i to "niemal" też tylko dlatego, że pod koniec trzeciego wieku była emisja takich maluchów z popiersiami z koroną promienistą. Czyli w sumie po reformie mnóstwo główek i kilka wyjątków. Zmienia się to dopiero po 317 roku.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #390 on: February 17, 2023, 08:04:07 am »
Czyli w sumie po reformie mnóstwo główek i kilka wyjątków. Zmienia się to dopiero po 317 roku.
Jak rozumiem wiarygodnego wytłumaczenia nie ma co szukać, tak jest i tyle. Szczególnie, że przyczyna mogła być bardzo prozaiczna typu "róbcie same główki, bo tak będzie szybciej i więcej".

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #391 on: February 17, 2023, 08:33:47 am »
Jak rozumiem wiarygodnego wytłumaczenia nie ma co szukać.

Ale za to można je sobie wymyślić  :)
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #392 on: February 19, 2023, 06:54:16 am »
Wygląda na to, że na Leu pod młotek idzie kolekcja Larsa Ramskolda [...] Może będzie miał Pan okazje coś dorzucić do NIR-u?

[Link usunąłem zgodnie z życzeniami właściciela, który ze zrozumiałych względów nie lubi linków do aktualnych aukcji konkurencji]

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #393 on: February 19, 2023, 08:23:16 am »
Wygląda na to, że na Leu pod młotek idzie kolekcja Larsa Ramskolda [...] Może będzie miał Pan okazje coś dorzucić do NIR-u?

Oczywiście wiem o tej aukcji, bo trudno nie wiedzieć. Okazji będzie naprawdę wiele. Tym bardziej że i w pozostałej części oferty Leu znajdzie się trochę unikalnych odmian. I jeszcze trochę (choć znacznie mniej) u Kunkera.

Tak więc będę miał pracowity marzec, bo zgodnie ze zwyczajem czekam aż do zakończenia aukcji. Owszem, w iluś tam wypadkach są to egzemplarze już odnotowane, ale wymiana zdjęć na lepsze (czasem na dużo lepsze) to też miłe zajęcie.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #394 on: March 30, 2023, 05:14:23 pm »
Po dłuższej przerwie chciałbym zaprezentować niedawny nabytek (Ebay nr 394360146130, grudzień 2022),
folis Sewera II jako augusta z mennicy w Antiochii, nienotowany, powinien być przed RIC VI 81. Na stronie NOT IN RIC jest już 5 egzemplarzy, ale ten jest najładniejszy  :)
Parametry to: masa 10,09 g; średnica 26-27 mm; oś 12.

Porównując stemple w sumie sześciu egzemplarzy można stwierdzić, że drugi odnotowany (z British Museum) jest ogólnie odmienny stylistycznie i nie ma wspólnych stempli z innymi egzemplarzami. Awersy pozostałych czterech oraz prezentowanego powyżej, prawdopodobnie (część monet jest w słabym stanie mocno utrudniającym porównanie) wybito jednym stemplem, natomiast rewersy wybito dwoma stemplami. Podsumowując 6 egzemplarzy 4 wybito jedną parą stempli, piąty wspólnym awersem i innym rewersem, a ostatni odmiennymi stylistycznie stemplami awersu i rewersu (duża głowa, niska, krępa postać geniusza).

Ponieważ jest to dość szczególna moneta napiszę o niej też w innym, typowo kolekcjonerskim wątku.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #395 on: March 30, 2023, 05:51:55 pm »
Dziękuję i gratuluję. Rzeczywiście będzie to chyba najładniejszy egzemplarz tej odmiany na mojej stronie.

Nie jest to może moneta ekstremalnie rzadka, ale też raczej nie sposób jej kupić "na życzenie". Duża, ładna stylistycznie, więc taki Sewer II pasuje do kolekcji w sam raz.

 I miło mi, że znowu Pan zawitał do naszego kącika.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #396 on: April 09, 2023, 12:14:08 pm »
Wolno to teraz ciurka. Nawet w wypadku kolekcji Ramskolda przeważnie tylko wymieniałem zdjęcia na lepsze i uzupełniałem dane.

Niemniej kolejna setka za mną: 6101 nienotowanych odmian i wariantów.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 269
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #397 on: July 02, 2023, 05:44:36 am »
Nieuwzględniona w RIC i rzadka, choć znana odmiana z drugiej oficyny (B): RIC VII Constantinople 32var (E5 rosette-diadem).
Cechą charakterystyczną tego follisa jest brak legendy na awersie. Na stronie Not in RIC będzie to szósta odmiana z drugiego warsztatu.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #398 on: July 02, 2023, 07:14:08 am »
Bardzo dziękuję, ale naturalnie drugiej części kolekcji Ramskolda nie mógłbym przeoczyć. Będzie z nią za tydzień spora zabawa.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #399 on: July 08, 2023, 08:49:57 am »
Czasami w odmętach internetu tzn popularnego serwisu aukcyjnego, można natrafić na zaskakujące znalezisko, które trudno w pierwszym momencie zidentyfikować.
Oto upolowany gagatek:

A: popiersie Dioklecjana w prawo, w koronie promienistej, w płaszczu konsularnym(?), w otoku DIOCLETIANVS AVGVSTVS
R: Jowisz stojący na wprost z płaszczem na ramionach (chlamida), głowa w lewo, w lewej dłoni długie berło wsparte na ziemi, w prawej Wiktoria z wieńcem laurowym, w otoku IOVICON – SERVATORI, w odcinku z.m. ALE, w prawym polu  :Greek_Delta:
średnica 18,5-20,0 mm, masa 2,65 g, oś 12

Pieniążek nie jest antoninianem z przed reformy, a przynajmniej nic podobnego nie udało mi się odnaleźć. Nie jest też żadną opisaną monetą w RIC VI. Istnieje jednak pewna, unikalna analogia pod względem awersu oraz rozmiarów, na rewersie znaki mennicze są identyczne, ale wizerunek i legenda odmienne.

NOT IN RIC: https://www.notinric.lechstepniewski.info/6ale_civ_dio.html


Jest to więc prawdopodobnie (zgodne z opisem na w/w stronie) lokalna - miejska emisja, datowana na lata 297-303. Nominalnie zapewne odpowiada radiatusowi, ze względu na podobieństwo wymiarów i koronę promienistą.



 

All coins are guaranteed for eternity