Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Monety do strony NOT IN RIC  (Read 27503 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #250 on: September 14, 2021, 06:33:30 pm »
A to kolejny ciekawy Maksencjusz. MARTI VICTORI AVG N z Rzymu. Nie jest to może wielka rewelacja. W RIC wprawdzie nie odnotowany, ale Drost w swojej monografii już podał, że zna jeden egzemplarz. Parę lat temu dodałem do niego drugi, a ten jest trzeci.

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #251 on: September 18, 2021, 08:01:41 pm »
Aktualizacja bez żadnych rewelacji. Niemal same kolejne egzemplarze odmian już odnotowanych. Na pociechę został mi ten Maksymian Herkuliusz z Kartaginy



I związany z nim problem - jak go klasyfikować?

Formalnie jest to nowa oficyna dla numerka 31b, bo RIC odnotowuje tylko oficynę A. Jednak zakłada się, że ponieważ w Kartaginie pracowały cztery oficyny, były one jednoznacznie poprzydzielane każdemu z tetrarchów.
A - Doklecjan
B - Maksymian Herkuliusz
 :Greek_Gamma: - Konstancjusz
 :Greek_Delta: - Galeriusz

W takim wypadku moneta ta byłaby hybrydą: awers Maksymiana Herkuliusza a rewers - od Dioklecjana. Tylko jak stempel tego rewersu przeszedł z oficyna A do B, gdzie wybijano monety dla Herkuliusza (albo jak wędrował awers?)

Moim zdaniem, podział ten zarówno w Kartaginie, jak i w Rzymie (gdzie też pracowały cztery oficyny - co gdzie indziej zdarzało się rzadko) nie był
jakąś formą menniczej etykiety: że najważniejszy August musi być koniecznie bity w A etc., ale czysto technicznym rozwiązaniem, żeby było szybko wiadomo, kto za co odpowiada. I nie jest wykluczone, że czasem gdy z jakichś powodów (choroba, stemple im niespodzianie padły etc.) jedna oficyna miała zaległości, inna ją wspomagała. Na przykład w tym wypadku oficyna A wybiła trochę Herkuliuszów, żeby wspomóc oficynę B, ale oczywiście wybiła ze swoim oznaczeniem na rewersie, żeby im policzono tę dodatkową pracę. Inaczej te wędrówki stempli stają się trudne do wytłumaczenia.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #252 on: September 27, 2021, 02:09:21 am »
Takie coś Pan ma: https://www.academia.edu/37425895/A_previously_unrecorded_reverse_for_Constantine_I?auto=download&email_work_card=download-paper ?

Przeklikałem na szybko u Pana całe Arles i nie znalazłem, ale to pewnie moja indolencja.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #253 on: September 27, 2021, 01:52:42 pm »
Dziękuję za czujność, ale monetkę już mam (https://www.forumancientcoins.com/notinric/7arl-22.html), bo naturalnie Victor Clark od razu pochwalił się nią na swoim forum, na które dość regularnie zaglądam.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #254 on: October 17, 2021, 08:39:36 am »
Formalnie małe znalezisko, tylko nie odnotowana oficyna, ale cieszy, bo monetka pochodzi z bardzo rzadkiej i słabo opisanej grupy RIC VI ANTIOCHIA 152-155b. Ta monetka to akurat numer ostatni 155b.



W polach litera-numer oficyny i półksiężyc. W tym wypadku wszystko się zgadza, ale w przypisach podane jest wiele okazów bez półksiężyca (zbyt wiele, jak na błędy rytowników) i wszystkie one zostały zaliczone do tej samej grupy, choć być może należałoby je dołączyć do wcześniejszej grupy ANTIOCHIA 140-145b, gdzie jako znak menniczy występuje właśnie (obok standardowego ANT w odcinku) tylko litera oficyny.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #255 on: October 26, 2021, 09:56:54 am »
Z ostatnich znalezisk. Mały drobiazg, bo tylko nie odnotowana oficyna  :Greek_epsilon: , ale monetka ładna, więc warto ją tu pokazać.



Jest to aureus Licyniusza wybity w Nikomedii w czasie, gdy już tylko on i Konstantyn pozostali w wyścigu do jedynowładztwa. Prawdopodobnie przed ich I wojną domową. Z dumną tytulaturą LICINIVS AVGVSTVS i tradycyjnym Jowiszem na rewersie. I jest to, podkreślam, aureus: ważący dobrze ponad 5 gramów, a nie chudszy solidus ~4,5 grama wybijany przez Konstantyna.

Przy okazji zdanie o jednej z wielu niekonsekwencji w RIC.

Otóż w tym wypadku pod jednym numerkiem (NICOMEDIA 11) Bruun upchnął aż trzy odmiany znaku menniczego: SMN (bez oficyny), SMN z oficyną (w RIC odnotowane  :Greek_Gamma::Greek_Delta: ) i SMN litera oficyny i kropka (w RIC odnotowana oficyna  :Greek_Gamma:, ja wcześniej dołożylem jeszcze  :Greek_Delta: i teraz właśnie  :Greek_epsilon: ).

Natomiast w innych miejscach Bruun, bywa, hojnie sypie numerkami i przypisuje niemal identyczne monety do różnych numerków, gdy różnią się wyłącznie złamaniem legendy rewersu. Wzorcowym przykładem jest tutaj TRIER 27-31. Jest to już bliskie rejestracji odmiennych stempli rewersu.

Czyli raz walimy wszystko do jednego wora, to znów bawimy się w ściubienie różnic. Kiedyś ktoś tu będzie musiał chyba jednak wypracować jakąś jasną i konsekwentnie stosowaną konwencję, bo przesadą są zarówno trzy znaki mennicze pod jeden numer, jak również obdarowywanie osobnym numerkiem odmiennego złamania legendy.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Kolejna setka zrobiona
« Reply #256 on: October 27, 2021, 04:56:19 pm »
Z przyjemnością informuję, że po ostatniej aktualizacji jest na mojej stronie już 5700 nienotowanych typów i odmian. Bałem się, że nie dam rady dociągnąć do tej liczby w tym roku, bo coraz rzadziej trafia mi się coś, czego jeszcze nie mam.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Kolejna setka zrobiona
« Reply #257 on: October 28, 2021, 01:04:38 pm »
5700 nienotowanych typów i odmian
Stosując niezbyt wyszukane narzędzia matematyczne można by na podstawie długości trwania zbierania kolejnych setek obliczyć, ile teoretycznie ich jeszcze być powinno.

Tyle, że jak to często bywa, matematyka potrafi bardzo słabo przystawać do życia. Jeden skarb z nietypowej mennicy i po obliczeniach :-)

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Kolejna setka zrobiona
« Reply #258 on: October 28, 2021, 02:36:18 pm »
Stosując niezbyt wyszukane narzędzia matematyczne można by na podstawie długości trwania zbierania kolejnych setek obliczyć, ile teoretycznie ich jeszcze być powinno.

Z tym byłby też taki kłopot, że i ja nie jestem całkiem niekonsekwentny. Nie tylko w tym, że - skoro to jest zasadniczo suplement do RIC - powielam po trochu niekonsekwencje RICa. Kiedyś tolerancyjniej odnotowywałem nienotowane warianty na monetach nieoficjalnych, teraz już raczej tylko na tych, która tak ewidentnie nieoficjalne nie są i przez to mogą być co najmniej mylące.

Z kolei od pewnego czasu rzadziej zamieszczam monety odnotowane w istniejących publikacjach (choć i wcześniej robiłem to zwykle przy okazji). Raczej czekam aż trafi mi się ładne współczesne kolorowe zdjęcie takiej odmiany. Po pierwsze dlatego, że skany z publikacji są na ogół marne: zdjęcia czarno-białe, malutkie, czasem mało wyraźne. Pod drugie dlatego, że jakie są, takie są, ale zasadniczo istnieją, natomiast to, co pojawia się w wartkim strumieniu aukcji, często bezpowrotnie ginie (eBay i pokrewne) albo pędzi gdzieś żywot w cieniu, opisane słabo (a nierzadko mylnie).
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #259 on: November 23, 2021, 01:57:15 am »
Tego Konstantyna Pan widział?

Allegro numer 11468062763



Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #260 on: November 23, 2021, 06:48:52 am »
Nie, nie widziałem i bardzo dziękuję, bo ostatnio Allegro mocno zaniedbałem (może w przekonaniu, że dobrzy ludzie mnie zawiadomią). Jeśli Pan tam często bywa i przy okazji zauważy coś choćby trochę podejrzanego, dziwnego, atrakcyjnego, mocno licytowanego, to bardzo proszę o wiadomość - odnośnik. Najwyżej będzie pudło.

Żeby nie naruszać regulaminu odnośniki będę potem kasował, ale naturalnie wcześniej skopiuję sobie wszystko, co trzeba.

A monetka bardzo ładna, aczkolwiek cena też niebrzydka.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #261 on: November 23, 2021, 12:34:44 pm »
Jeśli Pan tam często bywa i przy okazji zauważy coś choćby trochę podejrzanego, dziwnego, atrakcyjnego, mocno licytowanego, to bardzo proszę o wiadomość - odnośnik. Najwyżej będzie pudło.

Z moją spostrzegawczością może być różnie - tutaj bezczelnie zepsułem reklamę zawartą w opisie aukcji, oznajmiającą, że kupujący dostąpi zaszczytu zgłoszenia Panu nowej odmiany.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #262 on: November 23, 2021, 01:04:14 pm »
Z moją spostrzegawczością może być różnie

A to nic nie szkodzi. Ja, rzecz jasna, nie chciałbym, by czuł się Pan jakoś zobowiązany. Ot, przy okazji copy/paste odnośnika i tyle. Wystarczy, że zwróci Pana uwagę, bez głębszych analiz.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #263 on: December 05, 2021, 08:05:57 am »
Ciekawy Konstantyn z ostatniej aktualizacji.



Jest to monetka z Heraklei, z nieodnotowanej emisji z oznaczeniem w odcinku SMHTA: czyli Sacra Moneta Heraclea Tracica (tj. Tracka bo Heraklei było sporo) + litera oficyny.

Sutherland miał szansę odnotować tę emisję, bo prawie pół wieku wcześniej odnotował ją Voetter (którego pamięci nb. VI tom jest dedykowany), choć tylko dla Licyniusza i jednej oficyny (delta), ale nie odnotował, bo nigdzie nie mógł znaleźć potwierdzenia ("no such issue is recorded elsewhere"). Co dziwne, bo czasem bez takich wahań odnotowuje monety, których nigdy nie widział na oczy.

Mnie udało się ją odnotować dla wszystkich trzech żyjących w zgodzie cesarzy, tj. Licyniusza, Maksymina i Konstantyna (Maksencjusz chyba też wtedy jeszcze żyje, ale jego już nikt nie lubi) i dla wszystkich (chyba) czterech działających wtedy oficyn. Co oznacza, że na pewno emisja ta była wybijana przed pięciooficynową emisją HERACLEA 73-75. Dodatkowo ze względu na typ rewersu (Legenda IOVI CONSERVATORI, Jowisz trzymający goły glob bez Wiktorii, w lewym polu wieniec zamiast orła) jest niemal pewne, że należy ją umieścić zaraz po emisji z podobnym rewersem tj. po emisji HERACLEA 65-67.

Ta ostatnia emisja ma także podobny znak menniczy, tyle że bez literek SM (Sacra Moneta), których dodanie wiąże się z awansem Heraklei jako mennicy (i jednoczesną degradacją Tesaloniki, gdzie literki SM wtedy znikają. Swoją drogą ruch dziwny, bo Heraklea położona jest przy samym brzegu domeny Licyniusza, niejako na pierwszej linii (Tesalonika jednak znacznie głębiej) i stanowi łakomy łup dla wroga. Co zresztą rychło miało się w praktyce potwierdzić, gdy zajął ją Maksymin, który uznał (słusznie), że Licyniusz i Konstantyn zdecydowania za bardzo polubili się w Mediolanie na wiosnę 313 roku i nie wróży to dla niego nic dobrego.

Na razie jednak wszyscy trzej uwidocznieni na tej nieodnotowanej emisji się lubią, a mnie brakowało do pełni szczęścia już tylko oficyny  :Greek_Gamma: dla Konstantyna. I oto jest. Ale czy jest to już na pewno pełnia szczęścia? Niekoniecznie. Bo o ile wszystkie 10 odnotowanych przeze mnie egzemplarzy z oficyn A, B i  :Greek_Delta: ma legendę awersu IMP C FL VAL CONSTANTINVS P F INV AVG, o tyle tutaj legenda jest nieco inna: IMP C FL VAL CONSTANTINO P F INV AVG.

Może to oznaczać, że już podczas tej emisji zaczął się urodzaj odmian legend charakterystyczny dla nieco późniejszej emisji HERACLEA 68-72, gdzie wszyscy trzej cesarze reprezentowani są dwulegendowo. Licyniusz ma IMP C VAL LICINIAN LICINIVS P F AVG oraz IMP C VAL LIC LICINIVS P F AVG. Maksymin ma IMP C GAL VAL MAXIMINVS P F INV AVG oraz IMP C GAL VAL MAXIMINVS P F AVG. Konstantyn zaś właśnie te dwie: IMP C FL VAL CONSTANTINO P F INV AVG oraz IMP C FL VAL CONSTANTINVS P F INV AVG.

Teoretycznie jest więc możliwe, że mam jedynie tylko część emisji i wypłyną jeszcze dodatkowe legendy dla Licyniusza i Maksymina (obecnie mam tylko: IMP C VAL LIC LICINIVS P F AVG oraz IMP C GAL VAL MAXIMINVS P F INV AVG).

Wydaje mi się to wprawdzie mało prawdopodobne, ale co to byłaby za zabawa, gdyby wszystko można było z góry wiedzieć na pewno.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #264 on: December 09, 2021, 04:04:04 pm »
Zakończyła się aukcja rzadkiej monety - ebay nr 255257762810. RIC VI Antiochia po 106b, nie notowany w RIC dla tej emisji folis Herkuliusza. Jest już na NIR, ale tylko jeden. 

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #265 on: December 10, 2021, 08:10:28 am »
Bardzo dziękuję, aczkolwiek cena taka, że chyba trudno byłoby jej nie zauważyć.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Siedemnasta rocznica "Not in RIC"
« Reply #266 on: December 15, 2021, 03:02:34 pm »
Ponad 5700 nowych typów i odmian. Prawie 600 poprawek.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #267 on: December 16, 2021, 01:38:43 pm »
Gratuluję i życzę kolejnych setek monet! Aż do opisania ostatniej wyemitowanej w tym zakresie monety  :)

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #268 on: December 16, 2021, 02:10:51 pm »
Dziękuję, ale nie sądzę, by ktoś kiedyś mógł odpowiedzialnie powiedzieć: to już koniec, mamy wszystko. Spodziewam się raczej nowej eksplozji znalezisk, jak ta którą spowodowały wykrywacze metalu. Kto wie, czy za jakiś czas podglądanie tego, co kryje się pod powierzchnią ziemi nie zmieni się radykalnie.

Fantazja: puszcza się drona, który w ciągu godziny skanuje obszar paru hektarów do 10 metrów w głąb, a dane na bieżąco są analizowane przez komputer, który potrafi bezbłędnie odróżnić guzik od monety, a nawet orientacyjnie zidentyfikować, czy ta moneta to zgubione dwa złote, krajcar czy może denar Trajana.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #269 on: December 16, 2021, 03:24:11 pm »
Trzeba dążyć do opisania wszystkiego co się zachowało i pewnie nadejdzie taki dzień, że wydobędziemy to co jeszcze czeka na odkrycie w ziemi, na dnie mórz czy też w zapomnianych zbiorach. Technika rozwija się w zawrotnym tempie więc odkrycie wszystkich skarbów świata nie wydaje się czymś niemożliwym. Oczywiście nawet jak kiedyś w przyszłości będziemy mieć wszystkie zachowane typy, odmiany i warianty to nie będziemy wiedzieć czy jest to już komplet tego co powstało i było w obiegu! Niestety. Ale nie o to chodzi w tej zabawie, żeby wszystko mieć ale żeby dobrze się bawić i mieć z tego satysfakcję, a czasem może nawet dopisać jakiś szczegół do historii.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #270 on: December 16, 2021, 03:49:51 pm »
na dnie mórz

Woda to osobny żywioł, ale wiadomo już, że nawet w rzekach potopiło się całkiem sporo monet. A zatopiona barka z transportem z mennicy to może być skarb spokojnie idący w dziesiątki tysięcy okazów (czy nawet setki tysięcy). Kika takich skarbów - i mamy niezły przewrót w katalogach. Chyba że je przesypią w worki i zamkną w muzealnych piwnicach...
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #271 on: January 02, 2022, 09:44:48 am »
Ostatnia aktualizacja strony w starym roku nie przyniosła nadzwyczajnych atrakcji, ale kilka monetek miło było dołączyć.

Na przykład ten typ popiersia



należący do znanej i chętnie zbieranej emisji z mennicy rzymskiej (RIC VII ROME 143-193 ze znakiem menniczym PR/RP), bo jest tam nadzwyczajna obfitość kombinacji awersowo-rewersowych i zawsze jest szansa na coś nowego.

A to już monetka z nieco późniejszej emisji, też mennica rzymska. RIC odnotowuje ten typ rewersu tylko dla Konstantyna II (ROME 210), a tu jest Licyniusz II. Ale można się go było spodziewać i oto wreszcie jest.



Mnie jednak najbardziej ucieszyła ta nie najlepiej zachowana (ale w pełni czytelna) monetka.



Wybita została w Nikomedii dla Konstantyna. Z tym dziwnym tytułem FIL AVG, Filius Augusti, który Konstantyn i Maksymin Daja otrzymali na pociechę w rezultacie konferencji w Carnuntum.

Monetka ta wprawdzie jest odnotowana w RIC (RIC VI NICOMEDIA 61), ale z uwagą "Confirmation needed", bo Sutherland jej nie widział, a informację o niej przepisał od Voettera. Jak widać słusznie, bo pułkownik Voetter na ogół się nie mylił. Dla tej odmiany podał dwie oficyny: B i  :Greek_Gamma: I rzeczywiście - właśnie istnienie monetek z tych dwóch oficyn potwierdzam na swojej stronie. Ta najnowsza jest z oficyny B, a już dawniej miałem tę z oficyny  :Greek_Gamma: Obie nadzwyczaj rzadkie.

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #272 on: January 02, 2022, 06:21:14 pm »
a tu jest Licyniusz II. Ale można się go było spodziewać i oto wreszcie jest.

Oj, miałem wielką ochotę upolować tego Licyniusza, zwłaszcza że te najmniejsze nominały wydają się najciekawsze jako być może ostatnie denary.

Udało mi się natomiast upolować zredukowanego folisa Kryspusa z nie notowanej oficyny: RIC VII Heraclea 58 gamma. Ebay 165240333758

Niżej (niestety przegapiłem) nienotowane popiersie i odmiana znaku menniczego: RIC VII Arles przed 318, popiersie w wieńcu laurowym, znak menniczy: S :reversedC: ONST  pisane nietypowo po łuku - średnica 18 mm, masa 3,15 g; Ebay 144265979909



 

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #273 on: January 02, 2022, 07:47:43 pm »
te najmniejsze nominały wydają się najciekawsze jako być może ostatnie denary.

Jeśli chciałby Pan napisać coś więcej o tych ostatnich denarach i na czym miałaby polegać ich denarowatość, to proszę założyć może osobny wątek, bo tu dygresja chyba by się nam nadmiernie rozrosła (moim zdaniem ostatnie prawdziwe "materialne" denary skończyły się w III wieku).

Udało mi się natomiast upolować zredukowanego folisa Kryspusa z nie notowanej oficyny: RIC VII Heraclea 58 gamma. Ebay 165240333758

Ja tam wyraźnie widzę gwiazdkę, czyli jest to HERACLEA 61.

Niżej (niestety przegapiłem) nienotowane popiersie i odmiana znaku menniczego: RIC VII Arles przed 318, popiersie w wieńcu laurowym, znak menniczy: S :reversedC: ONST  pisane nietypowo po łuku - średnica 18 mm, masa 3,15 g; Ebay 144265979909

Ta monetka jest już od dawna na mojej stronie (https://www.forumancientcoins.com/notinric/7arl-318.html) - ale w dziale "Irregular coins". Akurat w tym wypadku nie mam wątpliwości (no, może 1-2%), że ten typ to imitacja.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #274 on: January 03, 2022, 11:28:44 am »
moim zdaniem ostatnie prawdziwe "materialne" denary skończyły się w III wieku
Oczywiście tak, ale czy w IV w. denar jako rzeczywista moneta znika całkowicie? Tego nie wiemy. Nie wiadomo jak w rzeczywistości nazywano różne nominały w tym te najmniejsze. Temat jest bardzo obszerny, zdecydowanie na nowy wątek.

czyli jest to HERACLEA 61
Niestety – Heraklea 61, czyli upolowałem monetę ani rzadką, ani ładną  :(

Ta monetka jest już od dawna na mojej stronie
Kolejna na tyle dobra podróbka, że może zmylić. Mój błąd, że nie sprawdziłem w dziale monet nieregularnych.

 

All coins are guaranteed for eternity