Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych  (Read 2811 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« on: December 29, 2020, 01:59:50 pm »
W wątku tym opisujemy znane bądź świeżo rozpoznane fałszerstwa monet antycznych.

Na dobry początek znane i dość niebezpieczne fałszerstwo denara legionowego Marka Antoniusza, w sprzedaży od 2018 r., niestety rozszerzające się o coraz nowe mutacje. Na chwilę obecną nie zaobserwowano w tej serii więcej niż jeden stempel na jeden legion, stąd też wystarczy zamieścić zdjęcia przykładowych rewersów - dla lepszego porównania po dwa przykłady. Legiony VIII i XXIII niemal z pewnością należą do tej samej serii, lecz na chwilę obecną nie posiadam zdjęć więcej niż jednego egzemplarza.

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #1 on: January 02, 2021, 03:05:07 am »
Zastanawiałem się jaką techniką wykonano te fałszerstwa. Na początku myślałem, że uderzano stemplem na wcześniej przygotowane krążki, ale teraz zmieniłem zdanie. Sadzę , że wykonano je techniką odlewu ciśnieniowego, nakładając później sztuczną patynę. Być może gdzieś na aukcjach sprzed 2018 roku były sprzedane egzemplarze oryginalne, na podstawie których kopiowano monety.
Na przykładzie tego zdjęcia widać jak można dobrze zakamuflować defekty odlewu.
1. Oryginalny quadrans  Cr,39 ,ładnie zachowana i spatynowana moneta.
2 .Odlew wykonany z oryginału, niewielkie defekty odlewu zamaskowano sprytnie grubą warstwą sztucznej patyny, ciężkie do odróżnienia od oryginału, uważam , że fałszywe denary legionowe są tym etapem produkcji.
3. Odlew wykonany z odlewu, tu już widać, że to fałszerstwo, ale gdyby fałszerz na rewersie przyłożył się do dokładniejszego nałożenia sztucznej patyny to jeszcze kogoś by  nabrał.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #2 on: January 02, 2021, 12:50:39 pm »
Być może gdzieś na aukcjach sprzed 2018 roku były sprzedane egzemplarze oryginalne, na podstawie których kopiowano monety.
Przeglądając acsearch pod kątem kolejnych sprzedanych egzemplarzy doszedłem tak gdzieś do połowy 2017 i nie natrafiłem na egzemplarz żadnego z denarów, który mógłby być uznany za wzorcowy. Pytanie - jak go rozpoznać :-) Paleta jest duża - teraz już 19 różnych legionów, więc jeśli one mają swoje wzorce, coś powinno udać nam się prędzej czy później namierzyć. Zgromadzenie takiego jakby nie patrzeć sporego zbiorku Antoniuszy musiało zabrać ładnych kilka lat i pochodzić z paru różnych źródeł. Trzeba przy tym pamiętać, że oni mieszali stemplami av/rv, więc wzorzec rewersu dla danego legionu nie musi mieć awersu, z którymi spotykamy falsy.

Myślałem zacząć szukać od XXIII, bo wydawało mi się, że jest ich mniej niż pozostałych, ale źle pamiętałem - nietypowe numery i rzadkości zaczynają się powyżej XXIII.

Na przykładzie tego zdjęcia widać jak można dobrze zakamuflować defekty odlewu.
Trzeba by kupić kiedyś jakiegoś do dokładnej analizy organoleptycznej, ale do tego muszą ludzie przestać płacić jak za oryginały.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #3 on: January 20, 2021, 10:45:46 am »
Może jednak akcja nagłaśniająca zaczyna przynosić rezultaty? Na allegro pojawił się dzisiaj denar II legionu z fakturą od Herr Doktora za 999 zł. To już jego siódme wystawienie, poprzednie sześć razy spadł bez ofert :-)

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #4 on: January 24, 2021, 03:03:27 pm »
Nowość - dziesiątka. (za https://www.forumancientcoins.com/board/index.php?topic=124150.0).

Może ktoś gdzieś znajdzie drugą do pary?

Nie znam źródła aukcyjnego, ale stempel awersu doskonale znany.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Dwa razy znana SISCJA i dwa razy TICINUM - ale jedno nowe
« Reply #5 on: February 15, 2021, 07:21:02 pm »
To fałszerstwo jest już od dawna w "Fake Coin Reports"



Przypomina trochę RIC VI SISCIA 135a



Ale na awersie jest nonsensowna legenda ...NOB C AVG zamiast ...NOB CAES. W sumie fałszerstwo dość oczywiste i stosunkowo mało groźne, coś jak kopie dołączane do płatków śniadaniowych.

Rewers tego falsa został użyty w innym fałszerstwie, które też znajduje się w bazie "Fake Coin Reports".



Teraz udaje rewers aureusa, ale fałszerstwo nadal jest łatwe do rozpoznania.

Z kolei awers tego aureusa z Konstancjuszem jako Augustem został wykorzystany w kolejnym fałszerstwie, którego już nie ma w "Fake Coin Reports". To dla tej monety robię ten wpis (który możliwy był dzięki współpracy mojego korespondenta o nicku six2ten)



Tym razem awers udaje awers monety z Ticinum (której rewers z kolei został wzięty z tego znanego już fałszerstwa):



To fałszerstwo (fałszywy Konstancjusz z Siscji + fałszywa Moneta z Ticinum) jest już groźniejsze, bo zapaćkane dodatkowo fałszywą patyną. Na szczęście fałszerze żonglują tymi samymi awersami i rewersami, więc i taką kombinację da się zidentyfikować. W sumie ciekawy sznureczek - "die links".

Ponieważ trzy z tych fałszerstw udają nienotowane odmiany (choć chyba nie udają specjalnie, tylko tak akurat wyszło z żonglowania), umieściłem je na mojej stronie. Naturalnie z odpowiednią adnotacją [FORGERY]
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #6 on: February 16, 2021, 02:06:53 pm »


To fałszerstwo (fałszywy Konstancjusz z Siscji + fałszywa Moneta z Ticinum) jest już groźniejsze, bo zapaćkane dodatkowo fałszywą patyną. Na szczęście fałszerze żonglują tymi samymi awersami i rewersami, więc i taką kombinację da się zidentyfikować. W sumie ciekawy sznureczek - "die links".

Ponieważ trzy z tych fałszerstw udają nienotowane odmiany (choć chyba nie udają specjalnie, tylko tak akurat wyszło z żonglowania), umieściłem je na mojej stronie. Naturalnie z odpowiednią adnotacją [FORGERY]


Fałszerstwo prawie doskonałe, doskonała praca,  gratulacje !!!

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #7 on: February 16, 2021, 03:20:42 pm »
doskonała praca,  gratulacje !!!

"With a little help from my friends..."
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #8 on: June 12, 2021, 07:40:21 am »
Wątek jakby zamarł, ale z pewnością nie dlatego, ze nie ma fałszerstw na rynku, o czym świadczy podobny dział na głównym forum. Co prawda nikt długo nie pobije tego, co zrobił dom aukcyjny szwejkowego feldkurata. Wycofali już kilkadziesiąt monet (!), a powinni chyba drugie tyle, bo wycofują tylko te, które ktoś im wyraźnie pokaże palcem.

Przy czymś takim fałszywa Helena, którą wystawił (i to tanio) pewien polski gabinet, to doprawdy nie warta wzmianki drobnostka:



Trochę nie podoba mi się też ten Kryspus, ale to może tylko życie tak mu dało w kość.



UWAGA! Przejrzałem jedynie monety z mojej konstantyńskiej działki, więc to nie znaczy, że reszta antyku na tej aukcji jest dobra!
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #9 on: June 13, 2021, 03:17:00 pm »
Wycofali już kilkadziesiąt monet (!)
Co wycofali, to wycofali. Niektóre tylko opatrzono opisem "Collectors Copy" :-)

UWAGA! Przejrzałem jedynie monety z mojej konstantyńskiej działki, więc to nie znaczy, że reszta antyku na tej aukcji jest dobra!
Przerzuciłem wcześniejszy Rzym i raczej nie ma tam ani rarytasów ani jakiś rzucających się w oczy falsów. Nie podoba mi się tylko denar Klodiusza Albina (te pływające literki). Po dłuższym zastanowieniu nie zamieszczam zdjęcia, bo bardziej pasuje mi to na agresywne czyszczenie, niż na odlew.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #10 on: June 17, 2021, 05:41:11 pm »
Tym razem remanent: jak wykorzystać stemple, które kiedyś służyły do produkcji fałszywego aureusa.

To fałszywy złoty aureus Licyniusza II naśladujący RIC VII ANTIOCH 33 (oryginał można zobaczyć tutaj: http://numismatics.org/ocre/id/ric.7.anch.33)


(zdjęcie z Fake Ancient Coin Report)

A to sprzedany niedawno za 50 funtów egzemplarz w brązie opisany jako fourree z epoki

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #11 on: June 18, 2021, 04:44:45 am »
A to sprzedany niedawno za 50 funtów egzemplarz w brązie opisany jako fourree z epoki
Może to jest początek nowej plagi? Fałszerstwa w brązie ze stempli zrobionych z monety kruszcowej? Sensu ekonomicznego to nie ma, ale najwidoczniej na fali popularności kolekcjonowania różnych naśladownictw i "naśladownictw" coś takiego może zacząć się pojawiać, tak jak ten fałszywy denar Trajana w orichalcum: https://www.forumancientcoins.com/board/index.php?topic=125220.0

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #12 on: June 18, 2021, 06:07:08 am »
A o tym co Pan sądzi? Wystawione przez SNMW, aukcja 10 (numeru lotu brak). Jak dla mnie komplet do Heleny, ale mogę się mylić. Jeśli się mylę, proszę skasować mój post.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #13 on: June 18, 2021, 06:44:11 am »
A o tym co Pan sądzi?

Jest pewne wrażenie podobnej ręki, ale wydaje mi się, że w tym wypadku raczej przesadzono z czyszczeniem. Odmiana jest na tyle popularna (http://numismatics.org/ocre/id/ric.8.cnp.24) i tania, a moneta na tyle dobra (czytaj: pracochłonna), że nie bardzo widzę sens takiego procederu. Pojawiały się już wprawdzie fałszerstwa bardzo popularnych monet późnego cesarstwa, ale wtedy ich wykonanie było zazwyczaj marne, toteż głównie dosypywano je do nieczyszczonych monet z wykopków, bo tylko wtedy miały szansę przemknąć niezauważone. Nie można jednak wykluczyć, że ktoś w ten sposób sprawdzał swoje umiejętności przed podjęciem trudniejszych wyzwań. Więcej egzemplarzy z tego samego stempla (jak w wypadku Heleny) byłoby dobrym argumentem.

Już choćby dlatego postu nie usunę, bo warto na wszelki wypadek gagatka zapamiętać.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #14 on: June 26, 2021, 12:04:31 pm »
Pisałem już dużo wcześniej na głównym forum, że ta moneta mi się nie podoba, ale teraz powtórzę bardziej stanowczo, że uważam ją na 90% za fałszerstwo:



Tymczasem sprzedano ją za... bagatela.... 16 tysięcy franków szwajcarskich, więc jest to przekręt nielichy.

Ponieważ sprzedawca tłumaczy (głupio), że jest tam błąd rytownika, który pomylił się i literę oficyny ("A") wyrzeźbił jako "R", umieszczę ją chyba na mojej stronie jako nie odnotowaną odmianę znaku menniczego. Naturalnie z adnotacją, że to jednak współczesne fałszerstwo.

Rytownik nie tylko pomylił literki bardzo trudne do pomylenia ("R" na oznaczenie oficyny to nonsens), ale na przykład także bardzo osobliwie wyrzeźbił oba wieńce na rewersie: i ten nad X będący częścią znaku menniczego, i ten trzymany w dziobie przez orła. Proszę także zwrócić uwagę na włosy na portrecie - jakby zrobione z serii kropek i wtopiony w to morze kropek wieniec laurowy. Do tego co najmniej dziwne liternictwo...

Naturalnie jestem otwarty na wszelkie kontrargumenty.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #15 on: June 27, 2021, 04:51:38 am »
Do tego co najmniej dziwne liternictwo...

Jako nie za bardzo ostukany w stylistyce tych monet zwracam uwagę najpierw właśnie na liternictwo. Jakim cudem mogły powstać na jednej monecie dwie tak różne litery R - ta w AVR wygląda jeszcze dość dobrze, ale ta w CONSER? Razem z C z tego samego słowa wyglądają bardziej na napis reklamowy wykonany w latach 80 na fali zachwytu nad powszechnie dostępnymi kalkulatorami elektronicznymi niż na antyk. Do tego super gładkie tło na obu stronach monety, jedyne większe uszkodzenie na twarzy wygląda jak wykonane jednorazowo (coś w rodzaju justunku pilnikiem jak na naszych monetach z końca XVIII w.).

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #16 on: June 27, 2021, 06:37:39 am »
Czyli potwierdza Pan, że te "C" i "R" wyglądają co najmniej dziwnie. A przytarcia to prawdopodobnie próba ukrycia ogólnie niezbyt zachwycającego wrażenia artystycznego. Widocznie mina Walensa wyszła tak głupia, że sam twórca uznał za konieczne ją skancerować. To samo z hermafrodytycznym Jowiszem: przerośnięta dolna szczęka i wyraźny biust.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #17 on: June 27, 2021, 02:35:52 pm »
A co Pan sądzi o tym:


?

R jest podobnie pokraczne, C nieco mniej.

Trzykrotnie w ostatnich kilkunastu latach zmieniała właściciela:
CNG sprzedało ją w 2007: https://www.acsearch.info/search.html?id=351515
potem NAC w 2011: https://www.acsearch.info/search.html?id=1103168
a Ira & Larry Goldberg w 2013: https://www.acsearch.info/search.html?id=1495826

Zdjęcia są małe, nie szukałem większych, ale sporo cech wspólnych można znaleźć. Poza tym nie jestem pewien, czy to nie są dwie monety - na egzemplarzu z 2013 są szeryfy w B oznaczającym oficynę, na poprzednich zdjęciach ich brak (i tam to B wygląda ni to na B, ni to na R).

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #18 on: June 27, 2021, 06:53:43 pm »
A co Pan sądzi o tym:

Tak, to jest ta sama moneta trzy razy sprzedana. Ponieważ RIC oficyny B nie notuje jest także od dawna na mojej stronie

https://www.forumancientcoins.com/notinric/7ale19.html

W sumie jest bez porównania lepsza niż to ostatnie dziwactwo, ale na wszelki wypadek dałem na mojej stronie zastrzeżenie, że z autentycznością tych Walensów bywa różnie. Poza tym, jak Pan zapewne się domyśla, nigdy nie miałem żadnego z Walensów w ręku (ani nawet w zasięgu wzroku). Wszystko na podstawie fotografii oraz porównań ze znacznie pospolitszymi monetami z tej samej emisji wybitymi dla Konstantyna, Licyniusza oraz ich synów.

Jeśli idzie o ostatnie dziwactwo, to dałem na moje stronie także takie obrazowe wypunktowanie innych osobliwych detali:

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #19 on: June 28, 2021, 12:24:49 pm »


Coś się rozsypało z linkowaniem, otwierałem w dwóch przeglądarkach i na żadnej nie widać obrazka (przy cytowaniu widzę link).

Tak czy inaczej na monetach z oficyny "B" litery w CONSER są dość zbliżone do monety z oficyną "R" -> R jest tak samo kwadratowe, a C też nie jest zbyt okrągłe i gdyby ktoś podreperował zużyty stempel (co przy mennictwie efemerycznych władców jest bardziej prawdopodobne niż przy kimś, kto bije monety latami w stabilnych warunkach).

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #20 on: June 28, 2021, 01:46:51 pm »
Coś się rozsypało z linkowaniem

Już poprawiłem - pewnie znowu to ale w nazwie namieszało

Tak czy inaczej na monetach z oficyny "B" litery w CONSER są dość zbliżone do monety z oficyną "R"

Z tym, że jeśli tamte są niepewne i mogą być prawdziwe, to ta wydaje mi się jakimś nieudanym naśladownictwem tamtych i wszelkie wątpliwości wobec tamtych tu należałoby mnożyć przez 5 albo i 10.
[/quote]
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #21 on: June 28, 2021, 03:24:21 pm »
Już wczoraj miałem pisać, że ten brzydal nie może być oryginałem, że ma dziwne, nierówne litery i w ogóle „nie siedzi w epoce”, ale chyba jednak może być. Na początek pokażę zdjęcie powiększonej monety z oficyny B, linkowanej powyżej. Jak się okazuje są one w rozplanowaniu rysunku i legend w zasadzie identyczne.
Następne zdjęcie to zestawienie dwóch rewersów z oficyny B i „R” – tutaj podziękowania dla brata, ale muszę go pomęczyć jeszcze żeby popracował nad skalą i delikatnym obrotem.

W związku z tym czy nie jest to moneta z tego samego stempla, ale wyrzeźbiona na nowo ze słabo zachowanego egzemplarza?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #22 on: June 28, 2021, 05:24:41 pm »
W związku z tym czy nie jest to moneta z tego samego stempla, ale wyrzeźbiona na nowo ze słabo zachowanego egzemplarza?

Moim zdaniem R-moneta to raczej naśladownictwo, które jeszcze pogorszyło i uwypukliło to w B-monecie było najsłabszego. Robione prawdopodobnie z mocno powiększonego zdjęcia B-monety, stosunkowo dokładne, ale bez przesady. Proszę choćby popatrzeć na odległości między literami w legendzie awersu: np. między L i V w VALVALENS a także między L i E w samym VALENS

Poza tym krążek nie wygląda na zmęczony życiem, przeciwnie, wygląda raczej świeżo. Tło gładkie etc.

Proszę też spojrzeć na włosy. Na B-monecie też nie wyglądają standardowo, nie pasemka, tylko jakby "kędziorki" - ale są gęsto położone i mają kształty fasolkowo-romboidalno-kroplowate.

Natomiast na R-monecie są to stosunkowo rzadko kładzione kuleczki. Żeby coś takiego wyrzeźbić na starej monecie, trzeba by to robić na wygładzonej do zera głowie i jakoś nie bardzo mogę to sobie wyobrazić.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #23 on: June 28, 2021, 06:49:27 pm »
W związku z tym czy nie jest to moneta z tego samego stempla, ale wyrzeźbiona na nowo ze słabo zachowanego egzemplarza?

Moim zdaniem R-moneta to raczej naśladownictwo, które jeszcze pogorszyło i uwypukliło to w B-monecie było najsłabszego. Robione prawdopodobnie z mocno powiększonego zdjęcia B-monety, stosunkowo dokładne, ale bez przesady. Proszę choćby popatrzeć na odległości między literami w legendzie awersu: np. między L i V w VALVALENS a także między L i E w samym VALENS

Poza tym krążek nie wygląda na zmęczony życiem, przeciwnie, wygląda raczej świeżo. Tło gładkie etc.

Proszę też spojrzeć na włosy. Na B-monecie też nie wyglądają standardowo, nie pasemka, tylko jakby "kędziorki" - ale są gęsto położone i mają kształty fasolkowo-romboidalno-kroplowate.

Natomiast na R-monecie są to stosunkowo rzadko kładzione kuleczki. Żeby coś takiego wyrzeźbić na starej monecie, trzeba by to robić na wygładzonej do zera głowie i jakoś nie bardzo mogę to sobie wyobrazić.

Myślę, że mimo to, tooling jest możliwy, ale oczywiście nie upieram się. Na monecie R litery są wyraźnie cieńsze ale leżą w tym samym miejscu co na oryginale. Trudno było by uzyskać taki efekt wycinając stempel ręcznie, natomiast łatwo dłutkiem na prawdziwej monecie. Podobnie z odległością L i V na awersie, na oryginale V jest grube, a lewa kreska ma wręcz kształt trójkąta. Było tam dość dużo materiału aby odchudzić tę literkę. Z włosami myślę, że też można by sobie poradzić tnąc pasemka w poprzek, no i skrócić szyję też nie problem. Jeżeli przerabiana moneta nie miała głębokiej korozji to myślę, że wygładzenie tła też było możliwe. Oczywiście nakład pracy byłby w tym przypadku bardzo duży, ale jak widać "warto było".

Następne zestawienie rewersów jest już lepiej dopasowane.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Znane/rozpoznane fałszerstwa monet antycznych
« Reply #24 on: June 29, 2021, 06:29:07 am »
Myślę, że mimo to, tooling jest możliwy, ale oczywiście nie upieram się.

Jak też się nie upieram. Oszukiwać można na wiele sposobów  :) Tak czy owak jest to wyrób współczesny, a opowieści sprzedawcy, że rytownik najpierw robił "B", potem kazali mu zrobić "A", więc ostatecznie wyszło z tego "R", jedynie pogarszają sprawę.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity