Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Sesterc Nerona DECVRSIO - znany?

(1/6) > >>

Jack@:
Czy spotkał się Ktoś z umiejscowieniem liter S-C na tytułowym sestercu w takim miejscu, jak widać to na zdjęciach? Przejrzałem trochę internetu, ale nie rzuciła mi się w oczy taka odmiana. To mój  pierwszy poważniejszy sesterc, więc chciałbym też trochę ulżyć awersowi w jego konfrontacji z widoczną korozją - co zrobić aby przy okazji nie pogorszyć stanu, warto ruszać, może czymś tylko zabezpieczyć? (widać, że ktoś już wcześniej coś "majstrował" z czyszczeniem)

DzikiZdeb:
Prawdę mówiąc dziwna sprawa. RIC nie podaje położenia w pionie liter SC, ale wszystkie przypadki jakie widziałem są umiejscowione nad końmi - zarówno te z tablic RIC, tablic BMCRE, stanowiących źródło dwóch poprzednich dostępnym online zbiorze BM, wszystkich wyszukiwań w acsearch, a także kilkadziesiąt falsów zgłoszonych w Fake Coins Report. Nie podoba też mi się ta patyna, strasznie nierówna.

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on February 27, 2021, 02:28:12 pm ---Nie podoba też mi się ta patyna, strasznie nierówna.

--- End quote ---

Moneta wygląda jak czyszczona "do żywego", a potem upaćkana.

Jack@:
Też zapaliło mi się światełko, ale zaryzykowałem, szczególnie, że nie było jej w bazie faszerstw, a sprzedający zarzekał się, że moneta jest oryginalna, przedstawił nawet korespondencją z poprzednim właścicielem od którego kupił go kilka lat temu. Nasyciłem trochę kolory zdjęć aby uwypuklić cechy. Sa wytarcia, są wżery, jest skamieniały fragment czerwonej rdzy przylegający do monety na rewersie na dole, ale..... wszystko przecież można podrobić. Waga 27.30 g. Powiem tak: pocieszam się, że jeśli tak dobry fałszerz umiejący zrobić dobry stempel "siędzący w stylu epoki" wybił tylko jedna sztukę, która miałaby udawać nową odmianę, potem ją postarzał itp. itd. -  tylko po to aby za "parę groszy" sprzedać ją komuś - to marny z niego przedsiębiorca, że nie sprzedał jej na jakiejś aukcji, albo nie stworzył stempla z normalnym usytuowaniem S-C nie narażając się na ryzyko podejrzeń - chyba, że są jakieś ewidentne mocne argumenty przeciw - np. co do stylu lub innych cech tej monety. Ja nie mam punktu zaczepienia (ale ja nie jestem opatrzony w sestercach Nerona).

DzikiZdeb:
A może Pan jeszcze wrzucić zdjęcie rantu?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version