Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Skrajnie rzadkie i niedostępne numizmaty rzymskie a jednak oferowane w handlu

(1/3) > >>

Jack@:
Zakładam taki wątek, myślę, że może być ciekawy, jesli będzie kontynuowany
TITIANA żona Pertinaksa - aktualnie do kupienia

Tłumaczenie - Google

paesanu:
Właściwie nie wiem, czy ten sesterc był lub jest aktualnie w handlu (nie znalazłem), ale jestem ciekawy, pod jakim numer RIC go Panowie przyporządkujecie?
Zwraca uwagę nieco nonszalancka lewa zgięta ręka i ogólnie poza...

DzikiZdeb:

--- Quote from: pavonis2 on February 12, 2021, 02:42:15 pm ---Właściwie nie wiem, czy ten sesterc był lub jest aktualnie w handlu (nie znalazłem),

--- End quote ---
Rzadka rzecz, ale nie unikalna :-) W czasach objętych acsearch był tutaj: https://www.acsearch.info/search.html?id=1880165 i tu: https://www.acsearch.info/search.html?id=2267748 (to jest ta sama moneta).


--- Quote from: pavonis2 on February 12, 2021, 02:42:15 pm ---ale jestem ciekawy, pod jakim numer RIC go Panowie przyporządkujecie?

--- End quote ---
Nie wiem, czy jest się w tym wypadku RICem co przejmować, tam jest raczej nabałaganione (nie mówiąc już o tym, że w najbardziej rozpowszechnionej kopii, tj. pdf-ie krążącym po internecie skanu strony 281 zawierającej odpowiednie pozycje po prostu brak :-) ). Woytek zbił trzy pozycje - 514 (Providentia), 517 (Securitas) i 518 (Securitas) w jedną swoją - 246, opisując personifikację jako Ops. W sumie notuje 10 egzemplarzy, w tym 6 z powyższym typem popiersia. Na zdjęciu z tyłu katalogu jest egzemplarz wybity tymi samymi stemplami, sprzedany na aukcji Vecchi 14 (5.II.1999) jako lot 1100.

paesanu:

--- Quote from: DzikiZdeb on February 13, 2021, 03:27:54 am ---Nie wiem, czy jest się w tym wypadku RICem co przejmować, tam jest raczej nabałaganione (nie mówiąc już o tym, że w najbardziej rozpowszechnionej kopii, tj. pdf-ie krążącym po internecie skanu strony 281 zawierającej odpowiednie pozycje po prostu brak :-) ). Woytek zbił trzy pozycje - 514 (Providentia), 517 (Securitas) i 518 (Securitas) w jedną swoją - 246, opisując personifikację jako Ops. W sumie notuje 10 egzemplarzy, w tym 6 z powyższym typem popiersia. Na zdjęciu z tyłu katalogu jest egzemplarz wybity tymi samymi stemplami, sprzedany na aukcji Vecchi 14 (5.II.1999) jako lot 1100.

--- End quote ---
Podejrzewałem, że chodzi o 514, ale strony 281 nie ma :)
Personifikacji Ops nawet nie brałem pod uwagę. I to jest kolejny argument za Woytkiem.

Jack@:

--- Quote from: pavonis2 on February 13, 2021, 11:42:49 am ---Personifikacji Ops nawet nie brałem pod uwagę.
--- End quote ---
Może wstyd się przyznać, ale ja nawet nie wiedziałem, że taka personifikacja istnieje, a dodatkowo występuje na monetach. Dzięki Panom się o niej dowiedziałem. A i teraz poczytałem co nieco oraz to i owo o niej http://eprints.whiterose.ac.uk/114534/1/ops%20revised.pdf. Znalazłem także przykład innej rzymskiej monety (denar Antonina Piusa) z Ops, który zapewne też do pospolitych nie należy.


Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version