Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Tessery z liczbami I - XVI  (Read 3990 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Tessery z liczbami I - XVI
« Reply #25 on: April 14, 2021, 01:03:14 am »
Chyba mam kolego twoich Diockurów , z Hermesem na rewersie trzymającym branch , nie wiem tylko czy sprawdzi się to co zasłoniłeś , na tych 4 przykładach z Bruttium, Rhegium , bo trochę się różnią między sobą .
https://www.acsearch.info/search.html?term=bust++Dioscur+standing+left+branch&category=0&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ot=1&images=1&thesaurus=1&order=0&currency=usd&company=

Pozdrawiam Waldek

ps. czy te dwie wypustki na brzegach monety , to pozostałości po mocowaniu / dziurki i kółka w nich ?/
 
 

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Re: Tessery z liczbami I - XVI
« Reply #26 on: April 14, 2021, 02:41:35 am »
Chyba mam kolego twoich Diockurów , z Hermesem na rewersie trzymającym branch , nie wiem tylko czy sprawdzi się to co zasłoniłeś , na tych 4 przykładach z Bruttium, Rhegium , bo trochę się różnią między sobą .
https://www.acsearch.info/search.html?term=bust++Dioscur+standing+left+branch&category=0&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ot=1&images=1&thesaurus=1&order=0&currency=usd&company=

Pozdrawiam Waldek

ps. czy te dwie wypustki na brzegach monety , to pozostałości po mocowaniu / dziurki i kółka w nich ?/
  
Dzięki Waldku, strzał w dziesiątkę. IIII na rewersie mnie zmyliło - jednak widać są monety starożytne z podaną wartością nominału, a ja naiwny myślałem, że to tessera. Ważne, że się szybko wyjaśniło, w wolnej chwili pokażę cały rewers. Dziękuję pozostałym Panom za tropy. Jak zobaczyłem IIII - pomyślałem: tessera.....ehhh. Te wypustki po bokach, to moim zdaniem ślady po miejscach wejścia/wyjścia płynnego metalu przy odlewaniu/przygotowywaniu surowego krążka przed wybiciem.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Tessery z liczbami I - XVI
« Reply #27 on: April 14, 2021, 09:11:10 am »
IIII na rewersie mnie zmyliło - jednak widać są monety starożytne z podaną wartością nominału
Rzadko, bo rzadko, ale antycznym zdarzało się nominał oznaczać. Tak jak np. na republikańskich denarach wartych najpierw X, potem XVI asów:



Mogą być też oznaczenia greckie, jak na tym pentaassarionie (duże E w polu na rewersie):

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Re: Tessery z liczbami I - XVI
« Reply #28 on: April 14, 2021, 11:05:26 am »
A miał być Bachus, Bachanalia i 4 amfory wina ;)

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Tessery z liczbami I - XVI
« Reply #29 on: April 14, 2021, 11:35:38 am »
A miał być Bachus, Bachanalia i 4 amfory wina ;)


Bo to prawdopodobnie jest Bachus :-) Co do okoliczności i lokalnych cen to już ciężko się wypowiadać, ale jeśli chodzi o jegomościa na rewersie to Hermes z pewnością powinien trzymać kaduceusz:


https://www.acsearch.info/search.html?id=1562051


https://www.acsearch.info/search.html?id=376426

natomiast jeśli chodzi o podłużny przedmiot, będący zapewne sękatym sosnowym kijem, czyli tyrsem, to jest to nieco inny typ, niekoniecznie tożsamy z poprzednim, szczególnie jeśli to co trzyma w ręce może być kiścią winogron:


https://www.acsearch.info/search.html?id=1449402


https://www.acsearch.info/search.html?id=4311879

Żeby było śmieszniej mamy tutaj też postać żeńską, identyfikowaną z Demeter, z czym trudno się nie zgodzić:

https://www.acsearch.info/search.html?id=3306672

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Tessery z liczbami I - XVI
« Reply #30 on: May 04, 2021, 02:16:15 pm »
A propos tesser pojawiło się ostatnio w handlu nieco przedmiotów opisanych jako "tessera z Efezu". Nie będę podawał linków, bo nadal są do kupienia, nie potrafię też o nich nic więcej powiedzieć, a sprzedawca nie dołącza żadnej bibliografii. Jeśli faktycznie tak wyglądały tessery na prowincji, to miałoby to sens - nikt raczej nie pomylił by ich z żadnym pieniądzem.


Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Tessery z liczbami I - XVI
« Reply #31 on: May 04, 2021, 02:55:08 pm »
Mnie to raczej wygląda na ołowiane? plomby, a nie tessery, a przynajmniej część z nich.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Tessery z liczbami I - XVI
« Reply #32 on: May 04, 2021, 04:51:51 pm »
plomby, a nie tessery

Jak na tessery zbyt niekształtne. Przecież nawet amatorzy potrafili zrobić coś okrągłego.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Tessery z liczbami I - XVI
« Reply #33 on: May 05, 2021, 01:01:43 pm »
Mnie to raczej wygląda na ołowiane? plomby, a nie tessery, a przynajmniej część z nich.
Sprzedawca nie podaje materiału, ale macie Panowie racje - to wygląda na plomby, zmylił mnie opis.

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Re: Tessery z liczbami I - XVI
« Reply #34 on: May 12, 2021, 07:52:29 am »
A propos tesser pojawiło się ostatnio w handlu (...)
A propos pojawienia się ostatnio w handlu, pojawiła się i trwa oferta sprzedaży poniższej tessery.
Zacytujmy oferenta:
Quote
Tyberiusz ?/ Kaligula ? A: Głowa cesarza w lewo. R: "VIII" w wieńcu. Średnica: 20,9 mm Waga: 4,18 g
Bardzo rzadka, antyczna, rzymska tessera (Spintria) z I w. n.e.
Na awersie głowa cesarza (Tyberiusz?), na rewersie "VIII".
Znane są dwa typy obiektów tego typu różniących się awersem. Na tesserach pierwszego typu widnieją sceny erotyczne, a na pozostałych głowy cesarzy (począwszy od Augusta). Na rewersie występuje rzymska cyfra w okręgu z kropek i/lub w wieńcu.
Według najpopularniejszej z teorii, żetonami tego typu (z erotycznymi scenami) płacono za usługi prostytutek. Tessery z wizerunkami władców prawdopodobnie miały inne przeznaczenie.
Wystawiony obiekt pochodzi z terenu rzymskiego obozu wojskowego (Limes) z końca I w. n.e. (i później), ale prawdopodobnie jest nieco starsza (I poł. I w. n.e. - Tyberiusz).
Przedmiot pochodzi ze starej (XX w.) zagranicznej kolekcji i został znaleziony podczas legalnych badań / wykopalisk na terenie Europy centralnej - dokładne informacje o miejscu pochodzenia przekażę nowemu właścicielowi.
Na zagranicznych aukcjach podobne obiekty osiągają ceny nawet kilku tysięcy złotych. Niestety jest też dużo podróbek - w tym przypadku jest to oryginalna antyczna tessera i znane jest dokładne miejsce jej znalezienia.
Zielona patyna / osady - stan metalu stabilny.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Tessery z liczbami I - XVI
« Reply #35 on: May 12, 2021, 02:32:22 pm »
Znane są dwa typy obiektów tego typu różniących się awersem. Na tesserach pierwszego typu widnieją sceny erotyczne, a na pozostałych głowy cesarzy (począwszy od Augusta).
(...) Według najpopularniejszej z teorii, żetonami tego typu (z erotycznymi scenami) płacono za usługi prostytutek.

Można złotymi zgłoskami pisać do czego to mogło służyć, a i tak ludzie mają tak wbite do głowy prostytutki, że żadną siłą ich stamtąd nie wybije :-(

Oczywiście typów awersów (?) jest więcej, jeśli cesarz to raczej August, ale mniejsza o to. Ciekawym, co to są za jasne, srebrne punkty - kolejna warstwa nalotu, czy przeciwnie - wystająca spodnia warstwa?

 

All coins are guaranteed for eternity