Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy  (Read 26892 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #475 on: November 11, 2023, 02:38:06 am »
Dzieła tego nie ma w żadnej bibliotece on-line, nie ma także (wg moich ustaleń) w żadnej bibliotece w Polsce, najbliższa biblioteka w Niemczech. I co teraz zrobimy?
Widziałem oferty tylko pierwszego tomu (a tam jest Trajan) za 30-40 EUR (nie sprawdzałem czy aktualne), ale i takich pieniędzy szkoda dawać za kota w worku. Właściwie nie wiemy co to jest, nigdzie nie mogę namierzyć choćby dwuzdaniowego opisu typu "zbiór muzeum w Salamance uzupełniony o zdjęcia z prywatnego zbioru autora". Czy to w ogóle jest jakaś poważna pozycja, czy zdjęcia przypadkowych sesterców (w tym falsów), które autorowi wpadły w ręce? Zarówno Woytek, jak i oba najświeższe RICe nie podają jej w swojej bibliografii, co może być cenną wskazówką co do znaczenia tej pracy.

Ja bym się zapytał na forum głównym czy ktoś tego nie ma i nie byłby tak miły, żeby powiedzieć, co tam jest o tej monecie.

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 400
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #476 on: November 12, 2023, 05:33:58 am »
Otrzymałem krótką odpowiedź mailową na pytanie czy ta moneta jest nieodnotowaną odmianą (hybrydą)? Odpowiedź w tłumaczeniu na język polski brzmi: "Niestety moneta jest mocno obrobiona, ale zgadzam się, że wygląda jak hybryda zwykłego awersu COS IIII i rewersu DES V", a w oryginale: "Unfortunately the coin is heavily tooled, but I agree that it does look like a hybrid between an ordinary COS IIII obverse and a DES V reverse".

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #477 on: November 13, 2023, 02:10:36 am »
Otrzymałem krótką odpowiedź mailową na pytanie czy ta moneta jest nieodnotowaną odmianą (hybrydą)? Odpowiedź w tłumaczeniu na język polski brzmi: "Niestety moneta jest mocno obrobiona, ale zgadzam się, że wygląda jak hybryda zwykłego awersu COS IIII i rewersu DES V", a w oryginale: "Unfortunately the coin is heavily tooled, but I agree that it does look like a hybrid between an ordinary COS IIII obverse and a DES V reverse".
Wobec tego ma Pan podwójną satysfakcję - znalezienie monety nienotowanej u Woytka i znalezienie pozycji bibliograficznej, której nie wziął pod uwagę przy pisaniu swojego korpusu :-)

Nie wiem, czy coś więcej jeszcze z tego wyciśniemy - wątek na głównym w razie gdyby nikt nie odpowiedział podbiję za kilka dni. Jeśli moneta jest wystawiona do sprzedaży może da się pozyskać jeszcze jakieś zdjęcia, np. rantu?

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 400
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #478 on: November 13, 2023, 10:21:24 am »
Wobec tego ma Pan podwójną satysfakcję - znalezienie monety nienotowanej u Woytka i znalezienie pozycji bibliograficznej, której nie wziął pod uwagę przy pisaniu swojego korpusu :-) (...)
Obawiam się, że właśnie napływające do Autora, prawdopodobnie z różnych źródeł, takie uzupełnienia materiału - mogą przyczyniać się do opóźnienia wydania RIC-a, a samego Autora, który (pewnie jak każdy na jego miejscu) chciałby zawrzeć "pełny komplet" -  mogą niejako utwierdzać w przekonaniu, że ukończenie prac jeszcze nie jest możliwe skoro wciąż mają miejsce poprawki.
Moim zdaniem rozwiązaniem na miarę współczesnych czasów byłoby stworzenie (niekoniecznie tylko dla tomu z Trajanem/Nervą) przez wydawnictwo, z którym B.W. ma podpisaną umowę -  strony/portalu (coś na wzór tego co prowadzi Pan Lech), do którego dostęp byłby z góry płatny za całość, tak jak za Tom papierowy albo obowiązywałaby roczna płatna subskrybcja. Taka strona/portal - już zaspokajałby popyt na treść tego tomu, a autor, w miarę pojawiających się poprawek/uzupełnień, mógłby zawartość edytowac i uaktualniać na bieżąco.
Quote
Jeśli moneta jest wystawiona do sprzedaży może da się pozyskać jeszcze jakieś zdjęcia, np. rantu?
Spróbuję skontaktować się ze sprzedawcą i poprosić o zdjęcie rantu.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #479 on: November 14, 2023, 02:29:20 am »
Obawiam się, że właśnie napływające do Autora, prawdopodobnie z różnych źródeł, takie uzupełnienia materiału - mogą przyczyniać się do opóźnienia wydania RIC-a, a samego Autora, który (pewnie jak każdy na jego miejscu) chciałby zawrzeć "pełny komplet" -  mogą niejako utwierdzać w przekonaniu, że ukończenie prac jeszcze nie jest możliwe skoro wciąż mają miejsce poprawki.
Obstawiam, że tych poprawek nie jest dużo. Oczywiście nie mam wglądu w to, w to co Woytek zgromadził przez ostatnie kilkanaście lat, ale ze względu na to, że mamy tutaj dwie mennice rzymskie o dobrej kontroli jakości bez dodatkowych oznaczeń menniczych pojawiających od końca III w., to raczej jest tego znacznie mniej niż w przypadku dużo bardziej zróżnicowanego późniejszego mennictwa. Widać to choćby po tym, że publikuje całe artykuły jak uda mu się coś znaleźć jak w przypadku odnalezienia drugiego egzemplarza sesterca RIC 448, którego wcześniej z MIRa wyrzucił.

Moim zdaniem rozwiązaniem na miarę współczesnych czasów byłoby stworzenie (niekoniecznie tylko dla tomu z Trajanem/Nervą) przez wydawnictwo, z którym B.W. ma podpisaną umowę -  strony/portalu (coś na wzór tego co prowadzi Pan Lech), do którego dostęp byłby z góry płatny za całość, tak jak za Tom papierowy albo obowiązywałaby roczna płatna subskrybcja. Taka strona/portal - już zaspokajałby popyt na treść tego tomu, a autor, w miarę pojawiających się poprawek/uzupełnień, mógłby zawartość edytowac i uaktualniać na bieżąco.
Wystarczyłoby przejęcie modelu przyjętego dla RPC - cały katalog dostępny online za darmo, możliwość dodawania monet przez dowolne osoby, akceptowanie dodanych wpisów przez specjalistów od danego okresu. Dodatkowo dla chętnych wydania drukowane z dużym wstępem naukowym, niedostępnym w darmowej wersji.

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 400
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #480 on: November 14, 2023, 08:52:20 am »
(...)
Wystarczyłoby przejęcie modelu przyjętego dla RPC - cały katalog dostępny online za darmo, możliwość dodawania monet przez dowolne osoby, akceptowanie dodanych wpisów przez specjalistów od danego okresu. Dodatkowo dla chętnych wydania drukowane z dużym wstępem naukowym, niedostępnym w darmowej wersji.
Osobiście, licząc na pełny profesjonalizm, biorąc pod uwagę umowę autora z wydawnictwem oraz jakość zawartości a także biznesowy charakter działalności wydawcy - uważam, że płatny dostęp byłby jak najbardziej OK.
------------
Mamy zdjęcia rantu (przy okazji, myślę, że - co najmniej - patyna jest sztuczna. Sprzedawca napisał mi "Moneta jest w 100% autentyczna, osobiście odrestaurowana i wyczyszczona przeze mnie!).


Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 400
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #481 on: November 14, 2023, 09:19:18 am »
Dziwna sprawa z tą monetą i sprzedawcą. Poprosiłem go dodatkowo o zdjęcie z poz. "Cayon 69" (zamieszczam poniżej). On sam w opisie sprzedażowym monety (i Cayon 69) podaje opis legendy awersu ....TR. P. VI - i to widać na zdjęciu z tego opracowania. Na monecie do sprzedaży widać, że TR. P. VI - nie ma. I teraz pytanie - sprzedawca jest tak nieobyty a zarazem "siedzący w temacie", że robi czyszczenie monety, podaje dokładny opis, powołuje się na literaturę, a nie dostrzega różnicy w legendzie awersu? Coś tu nie gra i nie wykluczam, że moneta może nie być oryginalna, ale nie mam mocnych argumentów za tym.

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 400
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #482 on: November 14, 2023, 10:00:10 am »
Wklejem zdjęcie, żebyśmy jeszcze raz, dokładnie mogli przyjrzeć się monecie. W sumie nie wygląda źle.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #483 on: November 15, 2023, 01:57:20 am »
Osobiście, licząc na pełny profesjonalizm, biorąc pod uwagę umowę autora z wydawnictwem oraz jakość zawartości a także biznesowy charakter działalności wydawcy - uważam, że płatny dostęp byłby jak najbardziej OK.
Prawdę mówiąc nie wiem, jaki jest charakter Spink'a i raczej ważniejsza w całej sprawie jest cała siatka powiązań poszczególnych zaangażowanych instytucji, niż sam docelowy wydawca. RPC online siedzi na serwerach Uniwersytetu w Oksfordzie, główną jednostką odpowiedzialną jest Ashmolean Museum, podlegające w/w uniwersytetowi, drukowane tomy wydaje Spink, autorzy pochodzą z różnych jednostek naukowych... wszystko jest dokładnie opisane tutaj - https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/project. Mamy zatem multum organizacji, które zostały już opłacone przez podatników tego czy innego kraju i które mogą mieć problem w pobieraniu dodatkowych opłat za swoją działalność, jeśli np. kłóci się to z warunkami finansowania z UE.

Mamy zdjęcia rantu (przy okazji, myślę, że - co najmniej - patyna jest sztuczna. Sprzedawca napisał mi "Moneta jest w 100% autentyczna, osobiście odrestaurowana i wyczyszczona przeze mnie!).
Wygląda ok, przynajmniej nie widać śladów markowania ewentualnego scalania dwóch połówek odlewu.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #484 on: November 15, 2023, 02:04:09 am »
Dziwna sprawa z tą monetą i sprzedawcą. Poprosiłem go dodatkowo o zdjęcie z poz. "Cayon 69" (zamieszczam poniżej). On sam w opisie sprzedażowym monety (i Cayon 69) podaje opis legendy awersu ....TR. P. VI - i to widać na zdjęciu z tego opracowania. Na monecie do sprzedaży widać, że TR. P. VI - nie ma. I teraz pytanie - sprzedawca jest tak nieobyty a zarazem "siedzący w temacie", że robi czyszczenie monety, podaje dokładny opis, powołuje się na literaturę, a nie dostrzega różnicy w legendzie awersu? Coś tu nie gra i nie wykluczam, że moneta może nie być oryginalna, ale nie mam mocnych argumentów za tym.
Faktycznie bardzo dziwne. Przynajmniej wiemy, jak wygląda Cayon i jeśli nie ma tam jakiegoś dużego wstępu, to sam opis monet nie jest jak widać wiele wart.

Co do opisu - gdyby jeszcze nie było tego sesterca w RICu, a byłby w Woytku, to można by mówić że sprzedawca nie zainwestował w literaturę. Ale to przecież notowany RIC 445. Nic nie rozumiem - jak opisywane są inne monety (o ile jakieś sprzedaje) - powtarza się ten Cayon czy inne nietypowe pozycje? Powołuje się w ogóle na RICa?

Tak czy inaczej - wygląda to wszystko podejrzanie, ale ja też nie mam specjalnych argumentów za tym, że to fals.

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 400
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #485 on: November 15, 2023, 04:08:23 am »
Quote
(...) powtarza się ten Cayon czy inne nietypowe pozycje? Powołuje się w ogóle na RICa?
W innych pozycjach sprzedawanych sesterców powołuje się na RIC-a i inną berdziej znaną literaturę.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #486 on: November 16, 2023, 02:24:37 am »
Quote
(...) powtarza się ten Cayon czy inne nietypowe pozycje? Powołuje się w ogóle na RICa?
W innych pozycjach sprzedawanych sesterców powołuje się na RIC-a i inną berdziej znaną literaturę.
Pomyślał, że ma coś naprawdę rzadkiego, ale pomyślał sobie, że powołanie się (nawet błędne) na zupełnie nietypową literaturę będzie wyglądać lepiej niż "RIC -"? Nie mam pomysłu, nie jestem psychologiem :-)

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #487 on: November 22, 2023, 01:56:34 am »
A propos tytułowych rzadkości trajanowych próbowałem wystartować do takiej kapadockiej didrachmy z Aresem:


https://www.acsearch.info/search.html?id=11739597

Niestety nie zmieściłem się nawet na podium :-(

Bite w przeciwieństwie do większości didrachm na miejscu a nie w Rzymie, portret nie wiadomo kogo (Marcus, choć no, popozuj do monety, podobno nowy cesarz jest w twoim wieku!), znanych chyba sześć egzemplarzy (5 jest na RPC i na być może na acsearch jeden nieuwzględniony, o ile nie pokrywa się z którymś z RPC który nie ma zdjęcia).

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Raczej nie było, ale nie dam sobie głowy za to uciąć.

Dobry kandydat na falsa - popularny denar z jeńcem dackim, awers późniejszy o jeden konsulat, czyli niewidziana nigdzie inna hybryda, podwójne bicie awersu widoczne tylko na popiersiu (więc może to być ślad po odlewie), równiutkie obie strony z pełnymi obwódkami z kropek (nie widziałem nigdy innego egzemplarza z tak pełnymi obwódkami), podejrzanie świeże tło na obu stronach monety.


https://www.acsearch.info/search.html?id=2573817

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 400
Skoro Pan pokazał, to i ja pokażę dwie "nieoficjalne" hybrydy Trajana  :)

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
dwie "nieoficjalne" hybrydy

Ale w tym wypadku "nieoficjalne" = "fałszerstwo z epoki" czy zwykły dzisiejszy, więc mało ciekawy fals? Proszę pisać jasno, by mniej zorientowani też mogli skorzystać.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 400
dwie "nieoficjalne" hybrydy
Ale w tym wypadku "nieoficjalne" = "fałszerstwo z epoki" czy zwykły dzisiejszy, więc mało ciekawy fals? Proszę pisać jasno, by mniej zorientowani też mogli skorzystać.
Pierwszy - współczesny, bity.
Drugi - nowożytny, odlew

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Pierwszy - współczesny, bity.
Drugi - nowożytny, odlew

A, to jeszcze ciekawiej.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Skoro Pan pokazał, to i ja pokażę dwie "nieoficjalne" hybrydy Trajana  :)
Nie wiem, czy nie oba denarki to nie odlewy - dziury na popiersiu, w tle rewersu itp. są dość podobne, poza tym napis na końcówce legendy av pierwszej monety jest dość dziwnie wykruszony (przydało by się ostrzejsze zdjęcie).

Miom zdaniem może Pan z czystym sumieniem wrzucić oba do Fake Coin Reports.

 

All coins are guaranteed for eternity